Баштанка.НЕТ

Пт, 29.03.2024, 08:18

Вітаю Вас, Подорожній | RSS

РеєстраціяВхід

 
Головна сторінка Баштанка.НЕТ
Меню сайту

Категорії  СТАТЕЙ

Влада, установи
Новоіванівська сільська рада
Історія
Люди
Громада
Освіта, культура, медицина, спорт
 
Форма входу
E-mail:
Пароль:

Зверніть увагу!
Сьогодні відвідували сайт:

 
Оновлені теми на форумі

  • Медичний Центр Здоров'я
  • Квитки на автобус по Україні, Польщі та Європі
  • Професійний друк
  • Запрошуємо на онлайн навчання в школу ITStar
  • Інтернет-магазин для пекарів та кондитерів
  •  

    ВИПАДКОВІ ФОТО:

    Візит М.П.Круглова до Баштанської ЗОШ №1:

    Конкурс "А я - україночка":

    ---25:

    -12:

     

    Головна » Статті » Новоіванівська сільрада » Історія

    Новоіванівку заснували Івани. Героїчне минуле села. Новоіванівці прийняли естафету. Музей історії села

        Святковий вигляд. Рівненькі, чисті вулиці неначе посвітлішали. Адже подія історично важлива – Новоіванівці 125 років.
        З самісінького ранку в центрі села був організований святковий ярмарок, де в продажу були свіжа риба, яблука, картопля, інші продуктові та промислові товари. Тож бажаючі мали змогу скупитися.
        Цього ж дня естафету пам’яті, присвячену 65-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні новоіванівціям передали новопавлівці.
        Ще однією важливою подією для села стало відкриття музею, присвяченого історії Новоіванівки. Урочистості ж з нагоди ювілею відбулися у сільському будинку культури. На свято до новоіванівців приїхали численні гості: голова райдержадміністрації Іван Рубський, заступник голови районної ради Людмила Луценко, голова районної ради ветеранів Лідія Андреєва, колишні секретар парторганізації та голова КСП Валерій Ященко та Іван Коломієць, делегація з Новопавлівської сільської ради, фермери.

    Новоіванівку заснували Івани

        Перші згадки в про село припадають на 1801 рік, коли землі цього степового краю знаходилися у володінні графа  Івана Андрійовича Остермана.
        Наступні згадки стосуються 1884 року, коли землями села володів поміщик Оверенко, який продав ці землі державі, а вона з державного фонду давала дарчі наділи селянам.
        У 1897 році у Новоіванівці була відкрита однокласна земська школа, у якій навчалися діти 12-15 років. Першим вчителем був Григорій Федорович Бабіцький, а першим учнем – Григорій Мельниченко. Семирічна школа була збудована лише у 1933-1934 навчальному році.
        Першими поселенцями села 125 років тому стали сім’ї чотирьох Іванів: Кваченка, Резніченка, Мельниченка та Кривошеї. Тому ці прізвища найбільш поширені у селі.
        За даними перепису населення 1920 року у Новоіванівці нараховувалося 252 садиби, у селі проживало 1380 мешканців. (Нині тут проживає 489 чоловік, 221 двір). Найбільше ж дітей було у 1944-1945 роках. У школі навчалося 350 учнів, з яких 112 – учні 1 класу. Навчання проходило у дві зміни. Лише у 1959 році був добудований ще один корпус на 5 класних кімнат.
        Повна реконструкція Новоіванівської школи була зроблена лише у 2007 році і нині вона є однією з кращих в районі. У ній навчається 80 учнів, працює 16 педагогічних працівників. У Новоіванівській школі навчаються діти сіл Київське та Старосолдатське, які входять до Новоіванівської сільської ради.

    Героїчне минуле села

        Ті з новоіванівців, хто залишився на тимчасово окупованій ворогом землі, запалили в своєму степовому краю полум’я партизанської боротьби. Взимку 1942 р. у Новоіванівці була створена партизанська група. Месницьку зброю взяли в руки  С. Єпур, Л. В. Калініченко,     Н. І. Вознюк, І. М. Свердлик, І. Я. Яновський, О. В. Шарапенко, С. П. Солонар, В. С. Касянович, Л. І. Сахно та багато інших. Керував цією групою І. Я. Калініченко.
        Ось лише кілька епізодів з бойового життя партизанів.
        Коли у піщані кар’єри фашисти пригнали групу військовополонених, близько 100 чоловік, з яких більшість була поранена, партизани вирішили будь-що їх врятувати. Фашисти готувалися знищити полонених, тому посилили охорону, привезли собак. Але безстрашні месники непомітно підібралися до кар’єру і кинулися в бій. Завдяки несподіваності та наполегливості коротка, але жорстока сутичка завершилася перемогою партизанів. Військовополонені були звільнені. Медсестра В. С. Касянович, яка була в групі партизанів, надала допомогу пораненим.
        … В напрямку Плющівки фашисти і поліцаї гнали худобу, кілька сотень молодих жінок і дівчат. Їх чекала невільницька праця в Німеччині. раптом із старого кукурудзиння, що тяглося обабіч дороги, пролунав залп, другий. Конвоїрам нічого не залишалося, як, рятуючи свою шкуру, сховатися в кукурудзі. А жінки тим часом розбіглися, хто куди. Жоден конвоїр не врятувався в тій сутичці. А звільнені зі сльозами на очах гаряче дякували партизанам за повернену їм свободу.
        У березні 1944 року село було визволено в результаті Березнегуватсько – Снігурівської операції, яка проводилася військами ІІІ Українського фронту, до складу якого входив 23-й танковий корпус генерала Ю. Г. Пушкіна та група військ під командуванням генерала Плієва. Першими у село увійшли підрозділи, якими керував лейтенант Долгер.
        При звільненні села загинули: лейтенант М. І. Глазков, сержант Г. І. Нікітін, червоноармійці – Ю. А. Аркашов, О. І. Буханець, В. Н. Дунаєв, М. С. Запрягаєв, Шабаєв, Рєзников, 24 невідомих солдата. Всі вони поховані в новоіванівській братській могилі на пагорбі Слави. Тут був смертельно поранений і генерал Ю. Г. Пушкін, ім’я якого теж викарбувано на гранітній плиті, хоча він похований у Дніпропетровську. У Новоіванівці його іменем названо вулицю та створено куточок у шкільному музеї.

    Новоіванівці прийняли естафету

    Тому святкування 125-річниці села новоіванівці розпочали з урочистого мітингу, присвяченого передачі естафети пам’яті до 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
    У центрі села навпроти школи височіє Пагорб Слави. Попереду пам’ятник загиблому солдату, тут і братська могила, де поховані загиблі при звільненні Новоіванівки, на гранітних плитах викарбувані їх імена. На жаль, вже немає в живих жодного учасника війни. Бо роки йдуть, швидко збігають, мов весняні струмки, квітнуть дерева, достигають жита, приходять у світ нові люди. Але не старіє, не зникає пам’ять тих літ. Вона живе у спогадах очевидців, у суворому монументі, у пам’яті нащадків. Про це говорив новоіванівський сільський голова Олександр Маліновський, відкриваючи мітинг.
    – Новоіванівка багата бойовими і трудовими традиціями, її жителі брали участь і в партизанському русі, – відзначив голова райдержадміністрації Іван Рубський. – Приємно, що ті кращі традиції продовжує нинішнє покоління. Новоіванівка є одним з кращих населених пунктів, тут збережена вся соціальна сфера.
    – Новоіванівська – восьма сільська рада, яка прийняла естафету пам’яті, – додала заступник голови районної ради Людмила Луценко. – Минають роки, змінюються політичні погляди, але пам’ять тих буремних літ священна, події не підлягають забуттю.
    Привітавши присутніх з 65-річчям визволення України від німецько-фашистських загарбників, вона закликала надавати допомогу ветеранам війни і праці, адже їм потрібна не тільки матеріальна, а й моральна підтримка.
    Голова районної ради ветеранів Лідія Андреєва повідомила про те, що в результаті пошукової роботи лише нещодавно у Чудському озері знайшли тіло Федора Геращенка, який 60 років вважався безвісти пропалим. Це один з багатьох новоіванівців, які загинули в роки війни.
    Настає урочиста мить. Новопавлівський сільський голова Світлана Березовська з головою ветеранської організації Миколою Волковим передають Книгу пам’яті Олександру Маліновському.

    Війна далека,
             але пам’ять близько:
    На кожнім кроці
        і в кожнім серці.
    І голови схиляють
        низько-низько,
    Бо ж у землі сини,
           чи матір, чи отець…
    Звучать слова учнів, які завмирають у варті біля пам’ятника, хвилиною мовчання присутні вшановують пам’ять загиблих.

    Музей історії села

    Українське прислів’я говорить: «Без минулого нема майбутнього». Керуючись ним, новоіванівці вирішили створити музей села. Для цього виділили кімнату у приміщенні дитячого садка.
    Слід відзначити, що ініціативу сільського голови про створення музею охоче сприйняли всі новоіванівці. Знайшлася група ентузіастів на чолі з головою громадського формування Валентином Скуртулом, які в досить короткий термін зібрали багато цікавих і цінних експонатів.
    Голові райдержадміністрації та заступнику голови районної ради було надано право перерізати стрічку на відкритті музею.
    Гості та новоіванівці із захопленням та великою цікавістю розглядали експонати, дехто впізнавав себе молодим, своїх рідних чи близьких, які пішли з життя, залишивши помітний слід в історії села.
    Особливо зацікавили багатьох розділи: «Так було колись», «На порозі колективізації», «Вони навчалися в нашій школі». Але найбільше увагу присутніх привернули розділи, присвячені подіям Великої Вітчизняної війни. Бойові нагороди учасників бойових дій, трикутники з фронту, каски, фронтовий одяг, інші рідкісні експонати приємно вражали.
    Славиться Новоіванівка й своїми хліборобами, працьовитими людьми, які своєю працею прославляли всю країну. Зокрема, учасниками виставки досягнень народного господарства у Москві в 1952 році були хлібороби Михайло Лященко, Семен Осадчий, Андрій Дзюбак. Високими державними нагородами були відзначені: орденом Леніна – М. К. Томаш, О. Т. Лященко, А. К. Молодецький, А. Ю. Кравець; орденом Трудового Червоного Прапора – С. Х. Єпур, А. Ю. Кравець та багато інших.
    Відчувалося, що організатори доклали часточки своїх сердець до створення музею села, аби нинішнє покоління знало його історію.
    Поки що під музей відведена одна велика кімната, але люди приносять цікаві знахідки, тому з поповненням експонатів музей згодом розшириться.


    У нас сьогодні  свято

    Сьогодення ж Новоіванівки не менш цікаве й сповнене різноманітними великими й малими подіями, бо живуть тут працьовиті добрі люди, які свято бережуть славні традиції. свідчення цьому – чисті, упорядковані вулиці, чепурні будинки.
    На території села знаходяться гарна школа, будинок культури, відділення поштового зв’язку, дитячий садок. Працює три торгових об’єкта: магазини «Повна чаша», «Гарант» та Баштанського РСТ. А головне, новоіванівці зберегли колишнє приміщення контори, де тепер знаходиться і сільська рада, і ФАП, і бібліотека. Все доглянуте, у доброму стані.
    Основними сільгосптовариствами є фермерські господарства Хамчича та Григоренка.
    У святково вбраному будинку культури жителі села та гості перед урочистою частиною подивилися документальний фільм про Новоіванівку, який зняв редактор районного радіо Станіслав Мисліцький.
    Щирими, теплими були поздоровлення всіх гостей. І. В. Рубський вручив від райдержадміністрації подяки сільському голові Олександру Маліновському та директору БК Світлані Кривошеї.  Л. І. Луценко вручила подяки районної ради О. І. Маліновському, який вже 18 років очолює Новоіванівську сільську раду та депутату районної ради В. В. Тітенку.
    Хвилюючим був виступ колишнього секретаря парт-організації Валерія Ященка, який 36 років тому молодим прийшов працювати в колгосп. Він добрими словами згадав механізаторів, різноробочих, разом з якими вніс і свою частку праці у благоустрій села. На згадку Валерій Васильович подарував громаді гарну картину.
    19 років головою КСП «Шлях до комунізму» пропрацював І. Ф. Коломієць. Чимало добрих справ було зроблено під його керівництвом.
    – Я впевнений, що все краще, що було раніше, обов’язково відродиться, – висловив надію Іван Федорович, виступаючи перед односельцями.
    З нагоди 125-річчя села сільська рада нагородила велику групу жителів за багаторічну, добросовісну працю та внесок у розвиток села.
    Дуже зворушливо новоіванівці відзначили воїнів-афганців, вручивши їм квіти та гарні хустки, які вони потім передали своїм матерям. А фермер Петро Дорош вручив воїнам-афганцям Володимиру Слєсаренку, Віктору Трибрату, Георгію Олійнику, Георгію Бензару та Олександру Тюхті грошові премії.
    На святі відзначили подружжя, які спільно прожили від 25 до 50 років, будинки зразкового порядку.
    Чудовий концерт підготували з нагоди урочистостей самодіяльні артисти сільського будинку культури. звучало багато гарних задушевних пісень, присвячених рідному селу та його людям.
    Ведуча свята та музичний режисер Валентина й Анатолій Тюхті внесли особливо великий внесок у його проведення. Вітали присутніх і наймолодші жителі села – вихованці дитячого садка. Прямо у залі всіх пригощали короваями з новоіванівської пшениці. Свято села з піснями і танцями тривало до пізньої ночі. Воно проводилося у Новоіванівці вперше, але віриться, що стане доброю традицією.

    Лідія АВРАМЕНКО.


    Категорія: Історія | Опублікував: bashtanka (09.11.2009) | Автор: Редакція районної газети

    ПОШУК за ключовими словами (тегами): героїчне минуле, Івани, естафета пам'яті, зігріли серця, Новоіванівці, Новоіванівка, село
    Всього коментарів користувачів сайту: 0

    Ваш коментар до публікації:
    (можна через соцмережі та акаунти у "Фейсбук", "Гугл" та ін.)

    ComForm">
    avatar
     
     

    НОВІ КОМЕНТАРІ ДО НОВИН ТА СТАТЕЙ сайту Баштанка.НЕТ:

     

    Щоправда, таки декілька ворожих куль прошило стаканчик-кав'ярню...

    Завтра у місті Баштанка відбудеться відкриття пам'ятної дошки Сергію Семеліту.

    На сервісі https://kolobus.com.ua/ можна здійснити безкоштовне бронювання білету з оплатою при посадці і самостійно поїхати вивчати Європу. Це безпечно, адже вони контролюють усі етапи: від створення бронювання до моменту посадки в автобус. Після оформлення квитка з вами звʼяжеться менеджер, щоб підтвердити замовлення.



    Згідно Правил адміністрація сайту не впливає на зміст публікацій і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють у коментарях та блогах.

     

           

    Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz