Нардепи дозволили уряду використовувати “надзвичайні” повноваження в паливно-енергетичній сфері
Не вмовивши вчора Верховну Раду, вже сьогодні Арсеній Яценюк дотис нардепів, які в першому читанні підтримали урядовий законпроект № 4117а "Про особливий період у паливно-енергетичному комплексі".
Документ надає “надзвичайні” повноваження Кабміну і дозволяє втручатися у функціонування паливно-енергетичного комплексу. Якщо припинеться (або обмежиться) постачання енергоносіїв в Україну, уряд може змусити приватні газовидобувні підприємства в першу чергу продавати газ державі для потреб населення.
За словами директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, в умовах припинення поставок російського газу, цей закон зараз особливо актуальний.
“Українська ГТС працює в критичному режимі, і в умовах обмежених ресурсів, особливо це буде відчутно з жовтня-листопада, то безумовно законодавці повинні були відреагувати на таку ситуацію”, - зазначив він.
Дмитро Марунич, співголова “Фонду енергетичних стратегій” в цьому питанні притримується більш скептичної точки зору. На його думку, те, що прописано в законопроекті, уряд буде вимушений зробити у будь-якому разі. Закон приймається тільки для того щоб унормувати правила під час форс-мажору, на інші питання він відповіді не дає.
“Цей законопроект страхує Яценюка і уряд в ситуації, коли не буде газу і він буде вимушений припинити постачання певним категоріям споживачів, а також відбирати газ у недержавних видобувних компаній. Уряд може це робити без закону. Але якщо він це буде робити в ручному режимі, то прийдуть “наступники” і можуть притягнути до відповідальності”, - іронічно відмічає Марунич.
За його словами, зараз держкомпанія “Укртрансгаз” вже не віддає газ зі сховищ окремим суб'єктам господарювання, нічим це не мотивуючи. “Компанії хочуть придбати газ, платять гроші за нього, але “Укртрансгаз” на третій день повертає їм гроші і не дає його”.
Також експерти зазначають, що законопроекту не вистачає конкретики в певних питаннях, тому його потрібно доопрацювати.
“В першу чергу він повинен бути більш конкретнішим і більше спрямований на економію енергоресурсів. Потрібно чітко прописати, хто при надзвичайному стані буде перший отримувати природний газ, хто другий і хто в останню чергу”, - розповідає Еспресо.TV Омельченко.
Марунич також вказує на те, що законопроект потрібно доповнити конкретними цифрами та датами.
"В ньому не визначено ціну, а також за який час уповноважений державою орган має розрахуватися з недержавними видобувними компаніями у яких цей газ буде реквізовуватися. Це основний недолік. Альтернативний депутатський законопроект, який подавався, містив ціну на кордоні з Німеччиною і термін - не пізніше ніж 60 діб", - розповідає він.
Інший недолік, який помітив співголова “Фонду енергетичних стратегій” - законопроект нічого не говорить про газосховища.
"Наприклад, той же Фірташ декларує, що має 4 млрд кубів у газосховищах, то чи можливо відібрати цей газ зі сховищ? Газ же можна добувати не лише у приватних видобудників, а також у газосховищах і у приватних компаній. Але газ там є тільки Фірташа", - говорить Марунич дадаючи, що мабуть цю “дірку” до другого читання залатають.
Ще до голосування по законопроекту його критикували за те, що підприємства можуть залишитись без газу, що може серйозно похитнути українську промисловість.
“Не виключенно, що доведеться обмежувати певні підприємства. Але тут потрібно, що б на першому місці були споживачі — населення. А вже промисловістю, особливо некритичні для економіки України підприємства, повинні займатися їх власники”, - вважає Омельченко.
За словами енергетчиного експерта влада немає права допустити щоб населення замерзло. “В цій ситуації все повинно бути спрямовано на те, щоб населення нормально пережило цю зиму. Головне — люди”.
Дмитро Марунич зазначає, що законопроект прямо вказує на те, що уряд може обмежувати всіх без виключення споживачів газу, крім населення.
"Коли буде альтернатива чи залишити людей без газу і вони замерзнуть, чи лишити якесь підприємтсво пана Ахметова без газу, то питання про українську промисловість вже буде далеко не на першому місці", - резюмує експерт.
|