Олег Ляшко та Юлія Тимошенко хоч і провели свої партії до парламенту, але пишатися результатами аж ніяк не можуть. Якщо Ляшко отримав результат вдвічі менший очікуваного, то Тимошенко взагалі встановила антирекорд популярності своєї політсили.
Про причини не надто успішної кампанії Блоку Петра Порошенка Еспресо.TV вже писало. Спробуємо тепер розібратися, чому на виборах не вдалося досягти бажаного ще двом яскравим політичним гравцям.
Попри те, що за результатами виборів 26 жовтня Радикальна партія Олега Ляшка вперше у своїй історії провела в Раду більше ніж одного депутата, Олег Валерійович навряд чи може записати цю кампанію собі в актив. На виборах в парламент головний радикал не зумів навіть повторити свій сенсаційний результат на президентських виборах у 8,3%. Рейтинг у 15%, який Ляшку малювали соціологи напередодні парламентських перегонів, як виявилося залишився для вилоносця лише мрією. Сьогодні очевидно, що результат Радикальної партії якщо і перевищить 7%, то ненабагато. Отже можна констатувати, що Ляшко отримає вдвічі менше, ніж розраховував, а це вже можна назвати провалом. До того ж, здається, рейтинги Ляшка в майбутньому будуть лише падати.
Причина невтішних перспектив для Олега Валерійовича, як це не парадоксально виглядає, в його сенсаційному успіху на президентських виборах. Поки радикал Ляшко зі своїми вилами, коровами та поїданням землі на парламентський трибуні залишався в маргінальній ніші політичного блазня, це, за великим рахунком, нікого особливо не напружувало. Коли ж завдяки активному телепіарові на війні та «нещадній боротьбі з сепаратизмом» рейтинг Ляшка зріс як на дріжджах, конкуренти почали сприймати його всерйоз і, як результат, «нещадно мочити». Запасу ж політичної міцності, щоб витримати цей пресинг, у Ляшка не виявилося. І, власне, взятися цій міцності не було звідки. Адже «радикал» залишився тим, ким був - звичайним клоуном, а весь його напускний героїзм розсипався на тлі реальних бойових комбатів з зони АТО, які опинилисяв списку мало не кожної більш-менш серйозної партії. Простіше кажучи, завдяки масованій контрпропаганді, виборець почав розуміти, що Ляшко не герой взагалі, а простий клоун з шафою повною скелетів. Головне питапння - чи вдасться Ляшку оправитися після цього удару. Можна не сумніватися, що він продовжить свою війну і буде йти напролом. Питання тільки в тому, чи виборець знову захоче дивитися ту саму виставу з тим самим актором і тими самими декораціями. Адже, попри всю свою епатажність, Ляшко протягом останніх трьох років грав за одними й тими самим лекалами.
Ще один політик, для кого ці вибори, можуть бути останніми відносно успішними стала Юлія Тимошенко. Результат на межі 5-6% став для екс-прем’єрки найгіршим за всю парламентську історію її політсили. Здається, що після звільнення з в’язниці Юлія Володимирівна так і не може потрапити в політичний тренд. Або, якщо бути більш точним, Тимошенко не змогла дати виборцю відповідь на просте питання: "Навіщо йому Тимошенко". На цих виборах, так само, як і на попередніх президентських Тимошенко продавала виборцю не майбутнє, а минуле. Звідси і катастрофічне падіння рейтингу.
Першою помилкою, якої припустилася Тимошенко, стала її участь у президентських виборах. На відміну від Арсенія Яценюка, якого давній соратник лідера «Батьківщини» Олександр Турчинов вмовив не йти в президенти, Тимошенко не дослухалася до порад і програла. Її президентська кампанія продемонструвала, що Юлія Володимирівна не може запропонувати виборцям чогось принципово нового, а негатив, накопичений ще в помаранчеві часи, нікуди не зник і образ жертви злочинного режиму Януковича цьому ніяк не зарадив.
Парламентські перегони показали те ж саме. Не надто нова ініціатива проведення референдуму щодо вступу в НАТО, радикальне оновлення команди «Батьківщини» (викликане перш за все переходом значної частини фракції в партію Яценюка) та Надія Савченко на чолі списку особливо українців не зворушили. І сьогодні вже складно уявити, що саме може повернути Тимошенко в обойму найвпливовіших політиків країни.
|