Падіння світових цін на нафту може позитивно відбитися на економіках більшості країн, що розвиваються, - вважають експерти Світового банку.
Звісно, позитивний ефект стосуватиметься країн, які імпортують енергоносії. Серед них Світовий банк називає Бразилію, Індію, Індонезію, ПАР та Туреччину.
Навіть для Китаю, де вугілля забезпечує 68% від енергоспоживання країни, а нафта - лише 18%, її здешевлення додасть 0,1-0,2 відсоткових пункти до зростання економіки.
В огляді "Глобальні економічні перспективи", підготовленому фахівцями Світового банку, йдеться про те, що у разі, як низькі ціни на нафту співпадуть із прискоренням росту світової економіки, країни, що розвиваються і імпортують нафту, зможуть зекономити на енергоносіях і привести державні фінанси до ладу, позбувшись неринкових паливних субсидій.
Для таких країн, вважають у Світовому банку, зараз відкривається справжнє "вікно можливостей".
Разом із тим, дешева нафта загрожує серйозними проблемами країнам-експортерам, які можуть стикнутися із суттєвим уповільненням економічного зростання та погіршенням державних фінансів. Серед таких країн Світовий банк, у першу чергу, називає Росію, а також Нігерію та Венесуелу.
Загалом, вважають у Світовому банку, ціни на нафту залишатимуться низькими впродовж 2015 року, що забезпечить перерозподіл доходів від країн-експортерів нафти до країн-імпортерів.
У Світовому банку вважають, що на падіння цін на нафту вплинула ціла низка факторів:
"Кілька років неочікуваного зростання пропозиції нафти та зменшення попиту на неї, зменшення політичних ризиків у деяких регіонах світу, суттєвий перегляд політичних цілей ОПЕК та зростання курсу долара США".
У Світовому банку також відзначають цікаві паралелі із попереднім падінням цін на нафту у 1985-1986 роках, коли розвиток нових технологій дозволив видобувати нафту у Північному морі та на Алясці, а також змін у ціновій політиці провідного члена ОПЕК Саудівської Аравії.
Після обвалу середини 80-х ціни на нафту були низькими впродовж 15 років - відзначають експерти банку.
|