Після опублікування у четвеговому номері «Голосу Баштанщини» роз'яснення про мінімальну заробітну плату, до редакції Баштанка.НЕТ надійшло повідомлення від Милої О. М., власниці крамниці «Твій час» (м. Баштанка) з уточненням до статті.
Що змінилось при виплаті мінімальної заробітної плати.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі — Закон № 1774),набрав чинності 01.01.2017р.Змінились положення статі 95 Кодексу законів про працю України (КЗпП) та статі 3 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці), що містять визначення та регулюють застосування мінімальної заробітної плати.
В законі про оплату праці з’явилась нова стаття 3прим.
Із 1 січня мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
До 01.01.2017року мінімалкою вважався законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю. До того ж до мінімальної заробітної плати не включалися доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Тепер відповідні положення із статті 95 КЗпП законодавці вилучили.
Гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати тепер установлює стаття 3прим Закону про оплату праці.
Зокрема, обумовлює, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
Під час обчислення розміру заробітної плати працівника, аби забезпечити її мінімальний розмір не враховують:
-доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;
-доплати за роботу в нічний та надурочний час,
-роз’їзний характер робіт;
-премії до святкових і ювілейних дат.
До того ж із 1 січня роботодавець не зможе виплачувати працівнику, який виконав місячну норму праці, зарплату, нижчу за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати. У такому разі він зобов’язаний провести доплату до рівня мінімальної заробітної плати і виплачувати її щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.
Доплату до рівня мінімальної заробітної плати слід провести і тоді, якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Якщо ж із працівником укладено трудовий договір про роботу на умовах неповного робочого часу або працівник не виконав у повному обсязі місячної (годинної) норми праці, мінімальна заробітна плата виплачується йому пропорційно до виконаної норми праці.
У 2017 році розмір мінімального посадового окладу (тарифної ставки) не може бути меншим за 1600 грн. — прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Таку вимогу тепер містить стаття 96 КЗпП. Пункт 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774 встановлює, що мінімальна зарплата після 1 січня 2017 року не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і заробітної плати працівників й інших виплат.
Окрім цього, мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина у колективних договорах та угодах усіх рівнів. Тож сторони, які уклали колективні договори і угоди, мають у тримісячний строк привести їх норми у відповідність із Законом № 1744 згідно із законодавством. До внесення змін до колективних договорів і угод усіх рівнів щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1600 грн.
|