ЩАСТЯ БУТИ ЖІНКОЮ
Чи щасливі ви, жінки, від того, що є жінками? Будьте щирі та відверті з собою. У сучасних жінках, чомусь живе глибока незадоволеність своїм положенням у суспільстві. Їм дедалі частіше здається, що їхні права порушуються чоловіками, що вони здатні всього досягти в житті самостійно. А телевізійні шоу на зразок “Я сама” навіть своїми назвами стверджують у жінках прагнення першості. Тому так популярні сьогодні гендерна політика, рух за емансипацію жінок, тощо.
Від чого виникає така невдоволеність? І в чому вона виражається? Жінка з дитячою наївністю піддається переконанню, що все жіноче є малозначущім, і з цього зробила висновок: тільки та жінка може домогтися рівноправ`я, яка дедалі більше уподібнюється до чоловіка, починаючи з зачіски й одягу, закінчуючи чуттєвим світом, аж до сексуальних переживань. На жаль, наслідки такої «емансипації» вельми жалюгідні. І якраз уподібненням чоловіку, запереченням у собі всього жіночого, зреченням свого істинного покликання жінка втратила все, що їй належить, – бути оточеною увагою з боку чоловіка. Емансипованій жінці чоловік не бажає, та й не може, запропонувати місце, подати пальто чи плащ, ввічливо зачинити двері. Вона просто не має потреби в його покровительстві. Хоча здавна відомо, що сила жінки в її слабкості.
Фактично ставлення чоловіка до себе диктує сама жінка. Можливо, нема нічого поганого у русі емансипації, питання в тім, як допомогти сучасній незалежній жінці зберегти свою жіночність. Адже саме ця рідкісна на сьогодні якість робить представницю слабкої статі жінкою, що є “образом Божим” (книга Буття 1:27).
Від початку Бог створив жінку рівною чоловікові. До гріхопадіння першій подружній парі і на думку не спадало сперечатися про те, хто з них головніший. Вони були рівноправними партнерами у всіх сферах життя: моральній, фізичній, соціальній. Разом працювали, поділяли радість духовного спілкування, інтимної близькості. Спільно вони одержали повеління продовжувати життя на Землі й панувати над усім творінням. Про цю рівність наголошується у повідомленні 2 глави книги Буття у 18 вірші. Помічниця, яка відповідає чоловікові. Яким же стало положення жінки після гріхопадіння? Про це нам говорить послання апостола Павла до Ефесян (Новий Заповіт). “Дружини, – коріться своїм чоловікам, як Господеві, – бо чоловік – голова дружини...” (Еф. 5:22–24). Ключове слово “коритися”. Яким же прокляттям для багатьох жінок виявилося це повеління! Становище жінки у давні часи, наприклад, було просто жалюгідним. Жінку розглядали як “додаток” чоловіка. Вона була настільки залежною від чоловіка, що вважалася його майном і в деяких народностей її буквально купували. Жінки не мали права сидіти за столом з чоловіками, натомість мусили обслуговувати стоячи і на вулиці. На жаль, у деяких країнах і сьогодні ставлення до жінок не набагато краще. Звичайно ж, не дивно, що у всьому світі почався рух протесту у вигляді боротьби за рівні права жінок та чоловіків. Але в жодному разі ми не повинні думати, що таке положення жінки схвалює Господь.
У чому ж тоді істинний сенс підкорення чоловікові? Святе Письмо говорить не про залежність у стосунках, коли жінка має підкорятися владі чоловіка. За планом Божим глава сім`ї не видає диктаторські повеління, яким усі без винятку мають коритися. Але навпаки – виявляє жертовну любов. Чоловік та жінка хоч і рівні у своєму положенні, але мають різні функції. Бог поставив чоловіка головою, тобто президентом, а жінку – головою виконавчої служби, тобто прем‘єр-міністром.
Уявіть собі організацію, в якої немає керівника: хаос, безлад, невдоволення. А організацію, у якій керівник стоїть на рівній сходинці з підлеглими. І його завдання відрізняється тим, що він планує роботу, пильнує про те, чи задоволені всі його співробітники, бере на себе відповідальність у вирішенні важливих питань, від яких залежить добробут підлеглих. Більш того, він завжди з інтересом вислуховує точку зору співробітників, поважає їхні права, при цьому ніколи не наголошуючи на своїй зверхності. Якщо необхідно, сам виконує будь-яке доручення, показуючи наочний приклад. Чи хотіли б ви мати такого керівника? За такою людиною почуваєшся як за кам‘яною стіною. Саме про такі стосунки йдеться у згаданих текстах Біблії. Ось що означає жінка “вийшла заміж”. Відтепер вона знаходиться “за чоловіком (мужем)”, а не “попереду чоловіка”. Тобто повну відповідальність за добробут родини, задоволення всіх її духовних, фізичних і соціальних потреб відтепер несе чоловік, а її доля допомагати йому у керівництві і поділяти тягар відповідальності. Тому далі в Біблії міститься звернення до чоловіків “Чоловіки, – любіть дружин своїх, і не будьте суворі до них!” (Кол. 3:19). Якщо дослідити етимологію грецького слова “підкорятися”, стає зрозумілим, що йдеться про гідне партнерство, за якого стосунки підкорені вільній та невимушеній волі. Це свідомий вибір жінки, адже саме кохання володіє непереможною силою підкоряти людські серця.
Якщо спроектувати стосунки між чоловіком та жінкою у фізичну площину, то це виглядає приблизно так: чоловік – це “голова”, а жінка – “серце”. Чоловік, як голова, є передовою частиною, він має вести свою родину у житті, захищати її. Якщо виникають труднощі або родина притягається до відповідальності, чоловік “підставляє свою голову”. Натомість жінка, як серце, пронизує подружній організм життям і теплом.
Такою є модель християнського шлюбу, яким він представлений у Святому Письмі. І якщо сучасна жінка прислухається до порад мудрої Книги Книг, то навчиться бути справжньою жінкою. Усвідомлення себе створеною для кохання і підтримки додасть їй сил і прагнення стати емансипованою особистістю, аби насправді навчитися вільно і невимушено проявляти своє кохання і від того бути коханою і щасливою.
|