Хто має право здійснювати процедуру люстрації, адже сьогодні багато людей з активною громадською позицією налаштовані приймати безпосередню участь в процесі очищення влади, а деякі вже розпочали цей процес, не переймаючись про те, чи не виходять такі дії за рамки чинного законодавства? Це питання обговорювалося під час зустрічі голови Миколаївської обласної ради Тараса Креміня з начальником Головного управління юстиції у Миколаївські області Романом Возняком, який зазначив, що сьогодні існують певні спекуляції навколо поняття люстрації, і тому роз’яснив основні положення Закону України «Про очищення влади».
Забезпечення проведення процесу перевірки на загальнодержавному рівні покладається на Міністерство юстиції України, яке буде здійснювати загальну координацію даного процесу. В рамках Міністерства передбачається створення департаменту, який буде вести люстраційний реєстр, здійснювати технічний блок роботи по обробці інформації, отриманої в результаті проведених перевірок, а також співпрацюватиме з громадською радою.
Що стосується участі громадськості в процесі люстрації, то у відповідності до ст. 5 Закону передбачено створення громадського органу - громадянської люстраційної ради при Міністерстві юстиції України, до складу якої мають увійти представники громадськості та представників засобів масової інформації. Цей орган створюються для забезпечення здійснення громадського контролю за процесом очищення влади. При територіальних органах юстиції створення громадянських люстраційних рад діючим законодавством на цей час не передбачено. Не має правових засад і жоден інший орган, якій існує чи має бути створено за ініціативою громадськості.
При цьому Роман Возняк звернув увагу на те, що громадські організації, як один з елементів громадянського суспільства, маючи основною метою захист законних прав, свобод і інтересів своїх членів, можуть виступати в якості дорадчого органу та висувати свої пропозиції щодо організації будь-яких сфер суспільного життя.
Що стосується реалізації Закону України «Про очищення влади», то вона відбувається у два етапи. Перший етап проходив впродовж десяти днів з дня набрання чинності Закону, тобто з 16 жовтня 2014 року по 26 жовтня 2014 року та стосувався тих осіб, які працювали на посадах визначених п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону.
Другий етап розпочався з листопада 2014 року та триватиме до кінця 2016 року, згідно Плану проведення перевірок відповідно до Закону України «Про очищення влади», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №1025-р.
Ця процедура буде торкатися осіб, які претендують на зайняття вакантних посад в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування. Це питання врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 563 від 16.10.2014 року, яка набрала чинності 24.10.2014 року.