Результати фінансової децентралізації за перше півріччя 2015 року – зростання доходів місцевих бюджетів на 38% - 44,6 млрд. грн. проти 32,4 млрд. грн. 2014 року. Це ті кошти, якими місцеве самоврядування спільно з громадами розпоряджаються самостійно і направляє на ті проекти розвитку своїх територій, які є пріоритетними для того чи іншого населеного пункту.
Для того, щоб зростання фінансових ресурсів місцевого самоврядування забезпечило в першу чергу їх ефективне використання на розвиток громад та їх територій, в країні набирає обертів процес добровільного об’єднання громад. Він спрямований виключно на створення спроможних громад, тих, які забезпечать для своїх мешканців якісний рівень життя.
Вже більше 35 майбутніх об’єднаних територіальних громад в регіонах України направили відповідні проекти рішень місцевих рад до облдержадміністрацій для проведення аналізу щодо їх відповідності Конституції України та чинному законодавству. Про це повідомили в Департаменті з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону України, посилаючись на дані офісів реформ.
Майже дві третини з цих громад вже отримали названі висновки облдержадміністрацій. Наступні кроки таких громад – прийняття ними остаточних рішень про об’єднання та направлення до обласних рад подання про утворення об’єднаної територіальної громади. В свою чергу обласні ради протягом 30 днів розглядають такі подання та приймають відповідні рішення.
Нагадаємо, 20 областей України схвалили перспективні плани формування територій спроможних громад, які є проектними моделями майбутніх об’єднаних громад. Однак, чи об’єднуватися, села, селища, міста та їх мешканці вирішують спільно з місцевим самоврядуванням.
Раніше Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко повідомив, що за ефективного менеджменту повноваження місцевого самоврядування сьогодні можуть бути збільшені втричі і очікується, що держчастка в загальному бюджеті зменшуватиметься (у відсотковому відношенні), а бюджет розвитку, на який спиратиметься місцеве самоврядування, зростатиме.
Довідково
Стаття 10 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» визначає, що держава здійснює фінансову підтримку добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст шляхом надання об’єднаній територіальній громаді коштів у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади. Пропозиції щодо надання фінансової підтримки об’єднаній територіальній громаді вносяться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією за поданням місцевої ради об’єднаної територіальної громади Кабінету Міністрів України не пізніше 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому передбачається надання такої фінансової підтримки.
|