(клік - для збільшення інфографіки)
На сьогодні, без урахування непідконтрольних територій, в Україні діє понад 15 тисяч ОСББ. Перше місце з кількості утворених ОСББ посідає місто Вінниця.
Про це повідомив директор департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Віктор Токаренко під час прямого ефіру на телеканалі ТРК Київ у програмі «Громадська приймальна».
За його словами, більшість успішних ОСББ, це ті, де мешканці активно самостійно вирішують скільки витрачатимуть коштів на утримання будинку, завдяки чому виникає можливість зменшити внески, зникають адміністративні зайві витрати, а головне, ОСББ є неприбутковою організацією, яка не платить відповідні податки.
Крім того, він повідомив, дуже важко створити ОСББ в так званих хрущівках, в яких проживають здебільшого люди похилого віку. Проте новий Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках», що прийнятий у минулому році, дозволяє мешканцям таких будинків без створення ОСББ прийняти на зборах рішення про вибір управителя замість ЖЕКу, або залишити ЖЕК, якщо він якісно виконує обов’язки та обслуговуватиме житловий будинок. Для цього на зборах власників квартир житлового будинку обирається уповноважена особа, яка має право підписати договір.
«Нині ціна утримання будинку на 200 квартир в середньому становить 40-50 тисяч гривень щомісяця. Цими коштами люди і мають розпоряджатись: куди і на що витрачати. Контролювати ці витрати має ревізійна комісія, яку обирають співвласники будинку», - зазначив Віктор Токаренко.
З Вікіпедії:
Об'є́днання співвла́сників багатокварти́рного буди́нку, або ОСББ — (юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об'єднань) це неприбуткова юридична особа, створена власниками житлових та нежитлових приміщень для спільного користування, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією, а також для юридичного оформлення їхніх майнових прав на будинок та прибудинкову територію.
ОСББ створюється на основі права сумісної власності і представляє лише співвласників нерухомості, щоб самостійно вирішувати — хто обслуговуватиме будинок, які будуть внески на його утримання (квартплата), кому здавати в оренду нежитлові приміщення тощо, куди витрачати гроші. Ефективне використання коштів і контроль приводять до якіснішого та раціональнішого утримання будинку.
ОСББ несе лише управлінські повноваження і не стає власником будинку в цілому — співвласниками будинку залишаються власники квартир та нежитлових приміщень. ОСББ, як юридичній особі, належать допоміжні приміщення та земельна ділянка (якщо вона була приватизована).
фр. Доцільність створення ОСББ залежить від тих завдань, які мешканці поставлять перед собою, одним з яких може бути контроль за послугами ЖЕКу. ОСББ може щомісячно підписувати із ЖЕКом акти про виконання робіт з утримання будинку, на підставі яких визначається факт виконання та обсяги конкретних робіт і відповідно проводяться нарахування (перерахунок) мешканцям.
Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Рішення установчих зборів оформлюється протоколом. За однією адресою може бути зареєстроване лише одне ОСББ.
Основним фінансовим документом в ОСББ є кошторис, який складається на рік і приймається на щорічних загальних зборах більшістю членів ОСББ. Так як ОСББ є неприбутковою організацією, прибуткова і видаткова частини в кошторисі повинні збігатися.
ОСББ в Україні
Процес створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків розпочався у 1995 році і станом на 01.03.2011 року в Україні налічувалось 12 386 об'єднань, що становило понад 10% житлових будинків країни, які мають п'ять і більше поверхів.
|