Нещодавно в нашій країні було прийнято Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», що є важливим кроком на шляху реформ. Реалізація цього закону покликана на створення конкурентного середовища для засобів масової інформації, забезпечення незалежності редакційної політики від втручання з боку влади. Ключова мета роздержавлення друкованих ЗМІ − доступ громадян до об’єктивної інформації. Тому наша районка, вийшовши з-під залежності від місцевої влади, на мій погляд, просто не матиме права необ’єктивно висвітлювати дійсність, адже для цього є суворий суддя − читацька аудиторія. І саме від неї та зусиль редактора і колективу залежатиме позиція газети в інформаційному просторі.
Однак, багато хто сприйняв цей закон з острахом і навіть невдоволенням. Як і деякі депутати районної ради, які не підтримали клопотання трудового колективу редакції газети або утрималися від прийняття рішення щодо роздержавлення та виходу районної ради зі складу її засновників. У зв’язку з цим, хотілося б здебільшого звернутися саме до них.
Роздержавлення друкованих ЗМІ − процес незворотній. У законі про місцеве самоврядування внесено зміни, які забороняють органам місцевого самоврядування бути засновниками друкованих ЗМІ. То невже, свідомо порушуючи закон, можна принести користь своїй громаді? У зарубіжних країнах процес роздержавлення друкованих ЗМІ завершився ще наприкінці 1990-х років. Ті засоби масової інформації, які не реформувалися добровільно, здебільшого були або ліквідовані, або продані на конкурсній основі. Цього ми не маємо права допустити.
Під час добровільного реформування районка отримає державну підтримку у вигляді пільг щодо сплати орендної плати, передачі майна, яке є в користуванні газети безоплатно у власність реформованій установі. В свою чергу, вона має зберегти свою назву, цільове призначення, мову видання і тематичну спрямованість.
До речі, в Україні також є позитивний досвід у роздержавленні друкованих ЗМІ. Найбільш яскравий приклад − львівська газета «Високий замок», яка вже майже 10 років є незалежною і за цей час у декілька разів збільшила свій тираж, будучи улюбленим джерелом отримання інформації не лише жителів Львівської області, але й поза її межами. В той же час, місцева влада також не втратила можливості довести до населення свою точку зору, але тепер відносини між ними стали більш партнерськими й конструктивними. Як наслідок, хотілося б побажати своїм колегам при повторному розгляді клопотання трудового колективу районної газети зважити на мої слова та прийняти єдине вірне рішення, вийшовши зі складу засновників газети, дати можливість їй розвиватися і радувати своїх читачів чесною, об’єктивною та цікавою інформацією.
Віталій КОСТЮК,
депутат районної ради
Опубліковано в районній газеті "Голос Баштанщини"
від 21 травня 2016 року №44
|