Баштанка.НЕТ

Чт, 23.01.2025, 06:13

Вітаю Вас, Подорожній | RSS

РеєстраціяВхід

 
Головна сторінка Баштанка.НЕТ
Меню сайту

Категорії  СТАТЕЙ

Захисники України
Українські військові-захисники російсько-української війни
Політика в Україні
Економіка України
Українське суспільство, культура, освіта, наука
Історія України. Патріотам.
Видатні постаті України
 
Форма входу

Зверніть увагу!
Сьогодні відвідували сайт:

 
Оновлені теми на форумі

  • Прокат авто Одесса
  • пограти в казино
  • Ігровий клуб Prematch
  • Ігри
  • Дрібна побутова техніка
  •  

    ВИПАДКОВІ ФОТО:

    Змагання з волейболу:

    Відкриття офісу Партії регіонів:

    Вітання ветеранів з Днем визволення району:

    День Захисника Вітчизни - 2011:

     

    Головна » Статті » Україна » Українське суспільство, культура, освіта, наука

    Як правильно вживати ліки

    Як правильно вживати ліки

    Лікарських препаратів з кожним днем стає все більше. Як, у яких випадках, що приймати? Як лікарська форма впливає на ефективність препарату?

    Найпоширеніший спосіб прийому ліків пероральний (через рот). При цьому ліки після ковтання потрапляють спочатку до шлунку, а потім - до тонкого кишечника, де вони всмоктуються в кровообіг. Якщо препарат приймається під час їжі, то він розкладається разом з їжею в шлунку, втрачаючи свої властивості. Тому пігулки приймають щонайменше за півгодини до їжі або через дві години після неї. Разом з кров'ю препарат надходить до печінки, де, як правило, відбувається активне руйнування практично будь-яких хімічних сполук, в тому числі ліків.

    Для уникнення розкладання ліків у печінці і швидкої втрати їх властивостей широко використовується ректальний спосіб введення ліків (ректум - пряма кишка). Оскільки близько третини об'єму крові, що рухається від прямої кишки, минає печінку, дія ліків стає ефективнішою. Таким способом вводять свічки або супозиторії, які всмоктуються у кров в міру розчинення в прямій кишці. Швидкої дії ліків можна домогтися і за допомогою введення його водного розчину клізмою. Такий спосіб введення ліків незамінний, коли хворий перебуває у непритомному стані або шлунок вже не приймає ніяких лікарських засобів. Іноді потрібно не ковтати пігулку, а помістити її під язик. Так вчиняють, наприклад, з нітрогліцерином при болях у серці. Щоб деякі препарати, наприклад інсулін, не розкладалися в шлунково-кишковому тракті, їх вводять у вигляді ін'єкцій під шкіру, у м'язи або безпосередньо в кровоносну судину. Існує ще кілька способів введення ліків в організм: через дихальні шляхи (інгаляція), на шкіру (мазі, креми, пасти, присипки).

    1. Якщо ви захворіли, ні в якому разі не можна займатися самолікуванням, а навпаки, викликати лікаря і дотримуватися прописаного лікування. У протилежному випадку можна тільки погіршити становище - наприклад, у випадку запору вжити послаблююче, яке хворому категорично не дозволяється.

    2. Дозувати ліки слід строго за

    інструкцією, згідно з віком (іноді з вагою) - передозування лікарських препаратів дуже небезпечне.

    3. Крім того, якщо приймаєш ліки, необхідно знати, коли це робити і суворо дотримуватися правил прийому - наприклад, до або після їжі.

    4. Якщо лікар не призначив особливого розкладу, то пігулки краще вживати за півгодини до їжі або через дві години після неї.

    Якщо в інструкції вказано «три рази на день», це зовсім не означає сніданок-обід-вечеря. Ліки потрібно приймати кожні вісім годин, щоб у крові рівномірно підтримувалася їхня концентрація. Виняток складають препарати, які безпосередньо беруть участь у перетравлюванні їжі, 'за наявності шлунково-кишкових захворювань.

    Лікарські препарати, вкриті спеціальною оболонкою, а також в капсулах ні в якому разі не намагайтеся ні подрібнювати, ні відкривати. А якщо проковтнете вміст, він розтечеться ще на шляху до шлунку. Вони створені для того, щоб розчинятися в кишечнику, а не в шлунку. Це знижує їхню побічну дію.

    Перед використанням свічки (наприклад жарознижуючих) необхідно впевнитися, що шлунок порожній, бо у протилежному випадку ліки просто не розповсюдяться по всьому організму.

    Перед закапуванням крапель у ніс, необхідно його прочистити, краще це робити за допомогою крапель «Аква Марис» (чи інших аналогічного складу), після чого добре виш-маркати ніс, а вже потім закапувати ліки.

    Запивати ліки краще теплою кип'яченою водою. Чай - малопридатний засіб для залиття ліків, оскільки танін, який міститься в ньому, створює з іншими речовинами нерозчинні, а тому фармакологічно неактивні сполуки. Багато ліків можна запивати теплими лужними мінеральними водами, при цьому прискорюється потрапляння препаратів зі шлунку до кишечника.

    Люди, які приймають лікарські препарати разом з алкоголем, як правило, ведуть неправильний спосіб життя, тому в них розхитана і нервова система, і не такі судини. Здійснювати спільно прийом ліків і алкоголю не можна. Під час прийому спиртного відбувається спазм і розширення судин. Це може закінчитися швидкою смертю хворого: тромбоемболія, інфаркт, інсульт.

    Пам'ятайте не тільки про час прийому ліків, але й про їх сумісність. Ліки добре сумісні одні з одним, однак існує фармакологічна несумісність. Відомі групи препаратів, які несумісні з іншими ліками. Наприклад, антибіотики тетрациклінового. ряду при взаємодії з іонами кальцію, алюмінію, заліза і магнію (містяться у великій кількості препаратів) практично не всмоктуються. Антацидні препарати (призначаються при виразковому захворюванні) також порушують всмоктування антибіотиків. Всмоктування і нестероїдних протизапальних | препаратів (індометацин, диклофенак) порушується під дією ацетилсаліцилової кислоти. Існує і велика кількість інших несумісних комбінацій. Щоб не помилитися з прийомом препарату, необхідно детально знати особливості його дії, дозування, сумісність з іншими ліками у провізора в аптеці або у лікаря, який призначає ліки. Також необхідно пам'ятати, що при купівлі ліків в аптеці потрібно обов’язково звертати увагу на дату виготовлення препарату. Досить часто бувають випадки, коли люди купують товар, термін дії якого закінчився, який може виявитися небезпечним для здоров'я. Крім того, і домашню аптечку потрібно, час від часу передивлятися, щоб вчасно замінити лікарські препарати, термін дії яких закінчився.

    Ю. КРИВОШЕЙ,

    завідуюча Баштанською ЦРА

    №15 - філії ПКВО «Фармація».



    Другие материалы по теме
    Категорія: Українське суспільство, культура, освіта, наука | Опублікував: bashtanka (17.07.2007) | Автор: Кривошей Ю.
    Всього коментарів користувачів сайту: 0

    Ваш коментар до публікації:
    ComForm">
    avatar
     
     

    НОВІ КОМЕНТАРІ ДО НОВИН ТА СТАТЕЙ сайту Баштанка.НЕТ:

     

    Щоправда, таки декілька ворожих куль прошило стаканчик-кав'ярню...

    Завтра у місті Баштанка відбудеться відкриття пам'ятної дошки Сергію Семеліту.

    На сервісі https://kolobus.com.ua/ можна здійснити безкоштовне бронювання білету з оплатою при посадці і самостійно поїхати вивчати Європу. Це безпечно, адже вони контролюють усі етапи: від створення бронювання до моменту посадки в автобус. Після оформлення квитка з вами звʼяжеться менеджер, щоб підтвердити замовлення.



    Згідно Правил адміністрація сайту не впливає на зміст публікацій і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють у коментарях та блогах.

     

           

    Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz