Баштанка.НЕТ

Чт, 21.11.2024, 19:51

Вітаю Вас, Подорожній | RSS

РеєстраціяВхід

 
Головна сторінка Баштанка.НЕТ
Меню сайту

Категорії  СТАТЕЙ

Влада, установи
Пісківська сільська рада
Історія
Громада
Люди
Освіта, культура, медицина, спорт
 
Форма входу

Зверніть увагу!
Сьогодні відвідували сайт:

 
Оновлені теми на форумі

  • жіночі кросовки оптом
  • Проекти каркасних будинків
  • магазин меблів
  • Інформаційно-аналітичне інтернет-видання КиївВлада
  • Крем для обличчя
  •  

    ВИПАДКОВІ ФОТО:

    Фотографія 7:

    _-6:

    ---19:

    День Захисника Вітчизни - 2011:

     

    Головна » Статті » Пісківська сільрада » Історія

    Так хотілося їсти...

    Іван Микитович БІДАХА, 1923р.н., житель с. Плющівка.

    Народився і виріс я в селі Піски'.

     

    Очевидець Голодомору 1932-1933 Бідаха Іван Була в нас велика родина: тато, мама, бабуся і нас, шестеро дітей. Усі попухли від голоду. Так хотілося їсти, що й уві сні думав про це. Ми, дітлахи, хто ще міг дибуляти, йшли в садок , розгрібали сніг і шукали під деревами насіння й кісточки з фруктів. Потім мама все перетирала й пекла з нього коржики. А ще збирали стрючки та смоктали їх, бо вони були солоденькі.

    Навколо села стояла охорона, нікого не випускали, та дітям вдавалося пробиратися до лісосмуг, щоб назбирати якогось бур'яну з насінням.

    Пам'ятаю   нашу активістку Софію Сердюк, яка ходила з міліціонером попід дворами, вигрібала все до квасолини. Якось прийшла й до нас. Мама саме варила юшку з лушпиння й різного бур'яну. Молодші два братики і сестричка лежали тихо, уже не могли поворушитися.

    - Що вариш?- запитала Сонька. Схопила казана, винесла на подвір'я і вилила все на сніг, а побачивши, що там немає нічого їстівного, повернулася і пішла з двору.

    Ми повиповзали з хати, хто ще міг, і почали збирати зі снігу ті шкаралупки і бур'ян, вкидаючи жадібно в рот і ковтаючи все, майже не жуючи.

    Тихо повмирали два брати, сестра, бабуся. Батько з мамою загортали дітей у рядно і відносили їх на кладовище, виривали неглибоку яму і хоронили. А бабусю підняти не змогли, то поклали на тачку, її ноги волочились по землі, і теж поховали в окремій могилі. Кожного дня вулицями села їздила підвода, гукали, чи є мертві, виносили їх, скидали на підводу і відвозили у спільну могилу. Були якісь усі байдужі. Здавалося, що від голоду повмираємо всі, не було шкода нікого і нічого, ніхто не плакав, не суп­роводжував до могили рідних. Люди були доведені голодом до відчаю.

    Тих, хто ховав зерно, викликали до сільради, садили в погріб з водою по пояс і три­мали до тих пір, доки чоловіки не починали вмовляти, що віддадуть все, що в них є. Багато з тих уже не доживали до наступного ранку.

          Коли почалися жнива, то стало трохи легше. На кожного члена сім'ї видавали по 0,5 літра заколоти, яку готували на головній кухні. У садах не встигали дозрівати фрукти, поїдали їх ще зеленими.

    Одного разу голова колгоспу Іван Шерстюк дозволив мамі наварити куті з пшениці, щоб нагодувати нас, дітей. Хтось доніс на нього. Вночі його забрали з дому і більше ніхто його не бачив і ніхто не знав, що з ним сталося.

    У Піска'х за цей рік померло 216 чоловік, так і не дочекавшись нового хліба. Навіть згадувати про це страшно.



    Другие материалы по теме
    Категорія: Історія | Опублікував: bashtanka (24.03.2008) | Автор: Бідаха Іван
    Всього коментарів користувачів сайту: 0

    Ваш коментар до публікації:
    ComForm">
    avatar
     
     

    НОВІ КОМЕНТАРІ ДО НОВИН ТА СТАТЕЙ сайту Баштанка.НЕТ:

     

    Щоправда, таки декілька ворожих куль прошило стаканчик-кав'ярню...

    Завтра у місті Баштанка відбудеться відкриття пам'ятної дошки Сергію Семеліту.

    На сервісі https://kolobus.com.ua/ можна здійснити безкоштовне бронювання білету з оплатою при посадці і самостійно поїхати вивчати Європу. Це безпечно, адже вони контролюють усі етапи: від створення бронювання до моменту посадки в автобус. Після оформлення квитка з вами звʼяжеться менеджер, щоб підтвердити замовлення.



    Згідно Правил адміністрація сайту не впливає на зміст публікацій і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють у коментарях та блогах.

     

           

    Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz