Напевно більшість з нас хоча б раз у житті стикалисяся з цією недугою. Протягом багатьох століть, а якщо вірити згадками ще в текстах Аристотеля, то цілих тисячоліть, людству відома така проблема. Так чому ж це захворювання досі актуально і так часто зустрічається?
Традиційно зростання захворюваності на педикульоз пов'язують з погіршенням соціально-побутових умов людей, скупченістю, антисанітарними умовами життя, супроводжуючими війни, стихійні лиха, соціальні потрясіння. Міграція населення також сприяє поширенню педикульозу та збільшенню числа хворих. Великою помилкою є думка про те, що педикульоз - результат неохайності. Дослідження, проведені в останні роки в Європі, показали, що воша любить чисте волосся і не боїться води, прекрасно плаває і бігає (але не стрибає). Основний спосіб передачі - контактний, саме тому воно зустрічається найчастіше у дошкільнят та школярів, адже діти багато часу в безпосередньому контакті один з одним.
На тілі людини паразитують три види вошей: головна, платтяна і лобкова.
Інтенсивний показник захворюваності головним педикульозом коливається в межах 200-300 хворих на 100 тис. населення, платтяним - 0,1-0,3. Найбільш інфікована вікова група 15-24 роки (35%), друге місце займають діти до 14 років (27%), третє - особи зрілого віку, 35-50 років (16%).
Платтяна воша живе в складках нижньої білизни та одягу, приклеюючи гниди до ворсинок тканини або, рідше, до пушкового волосся на тілі людини. Тривалість життя в середньому 30-40 днів (до 60 діб максимально). За своє життя самка відкладає близько 400 яєць.
Лобкові воші, або площиці, як правило, концентруються на лобку, віях, пахвових западинах. Плодючість найнижча - до 50яєць.
Платтяна і головна воші є переносниками висипного тифу та деяких видів лихорадок.
На даний момент спостерігається зростання головного педикульозу.
Головна воша найчастіше живе у волосяній частині голови, в основному на скронях, потилиці, тімені. Тривалість життя дорослої особини 27-38 діб. Самка відкладає на волоссі до 4 яєць на добу, а за життя, відповідно, до 160 штук. Воші протягом свого життя, перебуваючи на тілі людини і живлячись її кров'ю, у своєму розвитку проходять три стадії: яйце (тобто гнида), личинка і статевозріла воша.
Виявити головний педикульоз на початковій стадії захворювання непросто. В якості первинного симптому може відзначатися неспокійна поведінка і свербіж голови в завушній і потиличній областях, особливо у вечірній час. Основним методом виявлення, а також профілактики цього захворювання служить огляд шкіри голови,який рекомендується проводити раз на 5-7 днів. Профілактика буває загальною - огляди різних груп населення, планові медогляди організованих колективів, огляди хворих , які поступають в стаціонари, санітарно - освітня робота серед населення та ін., та індивідуальною (це в першу чергу дотримання особистої гігієни), вона включає догляд за волоссям, регулярну зміну натільної і постільної білизни, індивідуальне використання гребінців, головних уборів, одягу, постільних речей .
І хоча в цілому педикульоз не є небезпечним захворюванням, при тривалому перебігу, часто стає причиною низки ускладнень, включаючи вторинну бактеріальну інфекцію, збільшення лімфатичних вузлів, алергічні реакції. І не можна забувати ще один важливий аспект - психологічний, адже із захворюванням часто стикаються діти і тому дуже важливо тактовно все пояснити дитині, ні в якому разі не налякавши її і не викликавши почуття сорому, обов'язково зробивши акцент на тому, що заразитися може будь-яка дитина а вилікувати педикульоз нескладно.
Сучасний вибір протипедикульоцидної терапії досить великий, головне - використовувати спеціально створені для цих цілей педикульоцидні засоби та правильне дозування засобу ,залежно від ступеня зараженості вошами. За формою випуску це можуть бути лосьйони, шампуні, розчини, аерозолі, порошки. За змістом є монопрепарати, до складу яких входить одна діюча речовина (малатіон, перметрум, перметрин) і комбіновані, що містять 2 і більше компонента (перметрин + малатіон + піперонілу бутоксид). Після обробки будь-яким педикульоцидним засобом необхідно обполоснути волосся 4,5% розчином столового оцту і ретельно вичесати комах спеціальним частим гребенем.
Лікування педикульозу у кожного конкретного хворого повинно здійснюватися одночасно з протиепідемічниними заходами в осередках (сім'я і організовані колективи, до складу яких входить хворий). Лікування хворих та дезінсекція головних уборів, одягу, постільних речей та приміщення здійснюються одночасно.
|