Ехінококоз - паразитарне захворювання, на нього хворіють як люди так і тварини. Це захворювання широко поширене в ряді країн Азії, Африки, Європи. В Україні зустрічається доволі рідко.
На протязі останніх років у нас в районі реєструються випадки ехінококозу, виявлені при версанекспертизі свинячих тушок, де були уражені печінка та легені. Серед людей ехінококоз реєструвався в 2004 р. у двох дітей з ураженням легенів та печінки,в 2017 р 1 випадок серед дітей, де уражена печінка.
Ехінокок відноситься до класу тварин типу Плоскі черви. Це дрібний гельмінт довжиною до 0,5 сантиметра. Його тіло складається з трьох-чотирьох члеників, з яких тільки останній, найкрупніший має до 800 яєць.
Кінцевими господарями ехінококозу є : собаки, вовки, шакали, гієни, куниці, тхори, які заражаються, поїдаючи харчові відходи на бойнях, тваринницьких фермах, невпорядкованих скотомогильниках. Зараження травоїдних тварин – корів, овець, свиней, відбувається при споживані з травою, сіном чи водою яєць або члеників ехінокока. Таким чином, кругообіг інвазії здійснюється між м’ясоїдними і травоїдними тваринами. Хвора людина, яка заразилась від собаки не передає інвазії іншим людям.
Зараження людини частіше всього проходить в результаті постійного спілкування з собаками, на шерсті і язиці яких можуть знаходитися яйця та членики ехінокока. Людина може заразитися також при споживанні забрудненої води із природних водойм, при вживанні немитих овочів, фруктів, зелені. При догляді за тваринами можна заразитись при недотриманні правил особистої гігієни.
Яйця ехінококів досить добре зберігаються у навколишньому середовищі при температурі 5-20 градусів і відносній вологості 60-80% протягом 10-12 місяців.
Ехінокок може вражати будь-який орган людини. Але частіше всього він вражає печінку та легені. У хворого ехінококозом постійно збільшується уражений орган печінка. При локалізації процесу в печінці в правому підребер’ї відзначається тяжкість, болі. Якщо вражені легені, хворого турбують болі в грудях, кашель, задишка, а інколи кровохаркання. Ехінококовий пузир може прорватися в бронхи, черевну або плевральну порожнину. Ці ускладнення дуже небезпечні і можуть призвести до летального наслідку.
При розриві пузиря паразити, які знаходяться в ньому, можуть осіменити сусідні органи, що може призвести до розмноження пузирів і рецидиву хвороби.
Ехінококоз потребує довгого лікування. Паразит видаляється тільки хірургічним шляхом. Достовірний діагноз може бути поставлений лише на основі комплексного обстеження хворого клінічним, серологічними та рентгенологічними методами.
Як же запобігти захворюванню? Перш за все дотримуватись правил особистої гігієни: мити руки перед їдою та після контакту з тваринами, дотримуватись безпеки при обробці шкір диких тварин, ретельно мити овочі, фрукти, зелень кип’яченою водою. Свині повинні знаходитись на стійловому утриманні. Забій тварин необхідно проводити тільки в спеціально відведених для цього місяцях, захищених від собак. Уражені ехінококом відходи забою сільськогосподарських тварин знищуються або скидаються у біотермічну яму. Необхідно обладнати у відповідності до санітарних вимог забійні пункти і скотомогильники.
Для попередження зараження людини слід дотримуватись певних правил поводження з собаками: не давати їм органи забитих сільськогосподарських тварин, які не пройшли ветсанекспертизу; мити руки після контакту з собаками, а також іншими тваринами. З метою попередження зараження собак ехінококозом проводити дегельмінтизацію домашніх і службових собак. Раз на рік проходити медичне обстеження.
Помічник лікаря
епідеміолога БМРВЛД Т.М.Головченко
Джерело публікації:
intranet.tdmu.edu.ua/data/cd/infect.../Exinokokoz.htm |