Напевно, кожному з нас доводилося скаржитися на швидке псування хліба, який стає тягучим та цвілим. У всьому винна картопляна хвороба хліба, збудником якої є картопляна паличка. Хліб, уражений «картопляною хворобою», набуває неприємного специфічного запаху, має липкий м’якуш, який при сильному ураженні тягнеться нитками. . Картопляною хворобою заражується в основному пшеничний хліб. Особливо це стосується хліба більшої маси. Через накопичення продуктів розпаду речовин, особливо білків, м'якушка набуває різкого, неприємного специфічного запаху і смаку. У ній можуть накопичуватись отруйні речовини. . Прискорюють цей процес низька кислотність та підвищена вологість виробів. Проте у кислих умовах паличка не живе, тому у житньому хлібі її майже немає. Хліб, заражений картопляною хворобою, в їжу не використовують
Картопляну паличку зерно під час збору урожаю може підхопити через ґрунт, повітря чи інші рослини. Тому із зараженого зерна і борошно інфіковане.
Картопляна хвороба розвивається навіть при кімнатній температурі, у сприятливому середовищі при наявності вологи. Тому домашня кухня – ідеальний варіант. У домашніх умовах хліб не можна зберігати в целофані, у душній кімнаті з високою температурою. Правильно роблять ті, хто тримає хліб у провітрюваній хлібниці. Втім, ліпше купувати його лише на один день.
На стрімке розмноження паличок впливає також антисанітарія на підприємствах, де виробляють хліб, неправильне зберігання та перевезення, коли паляниці теплими кидають на купу.
До речі, зіпсований хліб може добряче зашкодити здоров’ю: спричинити харчове отруєння, а систематичне споживання неякісного продукту може призвести до астматичних хвороб. До того ж, заражений хліб не можна викидати на смітник або годувати ним тварин. Спеціалісти радять його спалити чи закопати, а місце, де він лежав, обробити оцтом. Адже полежавши зі здоровим хлібом, зіпсований може його заразити.
Для запобігання хворобі використовують такі заходи:
- швидке охолодження хліба;
- зберігання хліб у сухому, прохолодному приміщенні (при температурі нижче 16 °С хвороба не розвивається);
- вилучення зараженого хліба з партії;
- підвищення кислотності хліба;
- випікання хлібин меншої маси;
- своєчасна дезінфекція (оцтовою кислотою) місць зберігання та транспортування хліба.
У зв'язку з цим, рекомендуємо в спекотний період брати вироби на один день, тому що термін їх реалізації становить 24 години, зберігати їх у полотняних мішечках при кімнатній температурі або в холодильнику в будь якій тарі. Необхідно періодично очищати тару від крихт, промивати гарячою водою або протирати розчином води із оцтом.
Сподіваємося, що наші поради допоможуть Вам зберегти хліб від захворювання.
Джерело публікації:
Діденко О.М. |