Літо…Довгоочікуване для нас, сприятливе для наших «друзів – квартирантів» - для гельмінтозів. Сьогодні, коли наливаються соком полуниця, вишня, черешня, аґрус актуально поговорити про такого паразита – гельмінта, як аскарида. Чому саме про неї? Тому що цикл розвитку цього гельмінта пов'язаний з грунтом, з яким ми з настанням весни дуже тісно контактуємо,а влітку дозволяємо собі з'їсти ягоди чи фрукти безпосередньо на городі,попередньо не потурбувавшись про заходи безпеки,навіть банально не промивши їх.
Між тим, разом зі смачною ягодою ми дуже просто можемо заразитись аскаридою, якщо разом з частинками грунту проковтнемо заразний початок, а саме – яйце аскариди. І тоді, в нашому організмі, організмі наших дітей, з цього яйця вивільняються личинки, які проникають у кровоносні судини кишкової стінки. З течією крові заносяться в печінку, де знаходяться 3 – 4 дні, пізніше в легені. Міграція пов’язана з необхідністю наявності кисню для розвитку личинок, триває 2 – 2,5 місяці. У період міграції личинки живляться кров’ю. Частина їх проковтується і знову потрапляє в кишковик, де вони перетворюються в дорослих аскарид. Самка- аскарида, що перебуває в кишковику, за добу, уявіть собі, відкладає до 200 000 яєць!!!
Для аскаридозу характерна виражена токсично – алергічна дія, дорослі аскариди механічно ушкоджують стінки кишки; поглинають поживні речовини, сприяють гіповітамінозам, виснаженню організму.
Крім того, для цієї інвазії характерні ускладнення: кишкова непрохідність, апендицит, пошкодження цілісності кишечника з розвитком запалення очеревини.
Позакишкова локалізація аскарид пов’язана з їх високою рухливістю. Найчастіше аскариди проникають у печінку. Описано проникнення аскарид у гортань, носові ходи, а також локалізація аскарид у придаткових пазухах носа і середнього вуха.
Уявляєте собі цього глиста, що може досягати розмірів до 40 см. у себе в гортані чи в носовій пазусі або вусі вашої маленької дитини?
Між тим, вберегти себе від цієї інвазії дуже легко, необхідно тільки дотримуватись правил особистої гігієни, ретельно мити овочі, фрукти ягоди, вживати перекип’ячену воду, захищати продукти харчування від мух і тарганів.
|