Ротавірусна інфекція – інфекційне захворювання, причиною якого є рота вірус (хвороба «брудних» рук). Багаторічні спостереження показали, що великі спалахи захворювання виникають під час, або напередодні епідемії грипу, за що його неофіційно назвали – «Кишковий грип».
Інкубаційний період інфекції – 1-5 днів. Ротавірус вражає як дітей так і дорослих, але у дорослих, на відміну від дітей, захворювання протікає у більш легкій формі. Хворий стає заразним з перших симптомів і залишається заразним до кінця прояву ознак захворювання (5-7 днів). Як правило, через 5-7 днів настає виздоровлення.
Шляхи передачі ротавіруса - в основному харчовий (через немиті продукти, брудні руки). Крім того, поскільки ротавіруси визивають запалення і дихальних шляхів, вони подібно вірусам грипу, розповсюджуються крапельним шляхом – наприклад при чиханні.
Ротавірусна інфекція вражає шлунково-кишковий тракт визиваючи ентерит (запалення слизової оболонки кишківника), звідки і характерні ознаки ротавіроза: блювота, різке підвищення температури, пронос). Крім того, у більшості захворівших, появляється нежить, покрасніння в горлі, болі при ковтанні. В гострий період відсутній апетит, спостерігається упадок сил.
Часто ротавірусна інфекція у дитини проявляє себе наступними симптомами і ознаками: спочатку дитина просинається в’ялою, капризною, її нудить вже зранку, можлива блювота, навіть на голодний шлунок, можлива блювота зі слизом. Відсутній апетит, після їди у дитини неодноразово з’являється блювота з кусочками неперетравленої їжі. Блювота розпочинається і після пиття рідини, підвищується температура.
Лікування ротавірусної інфекції симптоматичне і направлене на нормалізацію водно-сольового балансу, порушеного при блювоті і проносі, та на недопущення розвитку вторинної бактеріальної інфекції.
При появі симптомів шлунково-кишкового розладу, ні в якому разі не давати дитині молоко і молочні продукти, навіть кисломолочні продукти, в тому числі кефір, м’який сир – це відмінне середовище для росту бактерій.
Профілактика ротавірусної інфекції: пропонується проведення профілактичної вакцинації і дотримання санітарно-гігієнічних норм (миття рук, використання для пиття лише перекип’яченої води).
Головне правило, про яке не повинні забувати батьки, при перших проявах захворювання (зміна поведінки дитини, відмова від їжі) необхідно викликати лікаря!
|