Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситися до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Тіло кліща овально-сплющене, звужене спереду. Живляться кліщі кров'ю людей та тварин, активні в природі з березня по листопад. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб, при цьому самиця збільшується в 80 – 150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру.
Звичайно дорослі особини, які присмокталися, виявляються людиною через 2-3 дні: в цьому місці з'являється припухлість, свербіння, почервоніння.
Передача інфекції людині здійснюється при укусі кліща, а також при попаданні випорожнень кліща на шкіру, з наступним їх втиранням при розчісуваннях. У разі розриву кліща, при неправильному його видаленні, збудник може потрапити в рану. Укуси кліщів можливі також у межах міста, при знятті кліщів з тварин. Можливе зараження при вживанні сирого козиного або коров'ячого молока інфікованих тварин.
Інкубаційний період (період з моменту зараження збудником до появи перших клінічних ознак) триває від 2 до 30 днів, у середньому 14 днів.
Допомога при укусах кліщів
Для видалення кліща, який присмоктався, необхідно звернутися до травмпункту. За відсутності такої можливості видалення проводят самостійно: слід змастити його олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з одного боку в інший пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом . Після видалення кліща місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом, кліща спалити.
Засоби особистого захисту від кліщів
Вони прості й доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров»я:
- При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися всвітлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг,щоб було легше помітити кліщів, які повзають.
- Голову слід покривати головним убором.
- Само- та взаємоогляди необхідно проводити під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.
- Місце для відпочинку, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
- Вдома треба одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому.
- Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
- Використовуйте для захисту від кліщів ефективні репеленти, тобто речовини, які їх відлякують, - диметилфталат, диметилтолуамід-ДЕТА, «Редет», «Тайга», «Пермет» та інші.
|