Запровадження дев'ять років тому загальнообов’язкового державного соціального страхування стало одним із визначальних елементів соціальних реформ в Україні. З переходом України у 90-х роках минулого століття до ринкових відносин при одночасному функціонуванні застарілої системи соціального забезпечення, коли власник підприємства повинен був відшкодувати шкоду нанесену здоров’ю працівника під час виконання ним професійних обов’язків, а також закриття великої кількості підприємств призвели до зростання заборгованості перед потерпілими на виробництві, безробітними, пенсіонерами. Перед незалежною українською державою постало нелегке завдання - здійснити реформування системи соціального забезпечення, замінивши її на систему соціального страхування. Державним комітетом з нагляду за охороною праці України в межах програми „Трансформ” за підтримки Міністерства праці та соціального захисту Федеративної Республіки Німеччина було розроблено проект Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (далі – базовий Закон), який був прийнятий Верховною Радою України у 1999 році і набрав чинності з 1 квітня 2001 року, що ознаменувало впровадження в Україні нового механізму захисту працюючих від шкідливих та небезпечних для здоров’я виробничих ризиків. Відповідно до цього Закону з 1 квітня 2001 року розпочав свою роботу Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, який за сім років діяльності став важливою складовою системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в Україні.
Протягом 2000 року було створено Правління Фонду та його виконавчу дирекцію і обраховані розміри страхових тарифів. Правлінням і виконавчою дирекцією Фонду було проведено роботу щодо створення регіональних структурних підрозділів виконавчої дирекції Фонду. Так, створено 27 управлінь виконавчої дирекції Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та 423 відділення в районах та містах обласного значення, здійснено їх матеріально-технічне, нормативно-правове та кадрове забезпечення. Управління Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців по 15 членів правління від кожної сторони. В результаті забезпечено баланс інтересів кожної із сторін соціального партнерства, що створило умови для розвитку суспільних відносин у зазначеній сфері діяльності. Правління Фонду створюється на шестирічний строк, яке обирає із своїх членів строком на два роки голову правління Фонду та двох заступників. При цьому забезпечується почергове представництво на цих посадах кожної із трьох представницьких сторін. Нагляд за діяльністю Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України здійснює Наглядова рада Фонду. Наглядова рада складається з 15 осіб – рівної кількості представників держави, застрахованих осіб і роботодавців.
Основними напрямами діяльності Фонду є:
-проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаних умовами праці;
- сприяння створенню умов для відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків;
- відшкодування матеріальної шкоди застрахованим і членам їх сімей.
Основною та принциповою передумовою успішного функціонування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань є темпи та обсяги надходжень страхових внесків від страхувальників. Станом на 1 січня 2010 року у реєстрі платників страхових внесків по нашому району обліковувався 1282 страхувальника.
Значна увага Фондом приділяється здійсненню профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих та небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаних умовами праці. Важливе місце в нашій роботі займає пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці. Спеціалістами відділення постійно надають страхувальникам консультації щодо створеними та реалізації ефективної системи управління охороною праці та впровадження її на підприємстві. Надаються , плакати, спеціальна література, пам’ятоки з питань охорони праці.
Невід’ємним завданням страхування від нещасного випадку є відшкодування шкоди, пов’язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат утриманцям. Середньомісячний розмір страхової виплати на одного потерпілого (члена його сім'ї) по відділенню має стабільну тенденцію до зростання. Так, у 2009 році він складав 229 грн., а станом на 1 березня 2010 року 244 грн. Особливу увагу Фонд приділяє виконанню завдання щодо забезпечення медико-соціальної реабілітації, відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві. До послуг, які надаються потерпілим входить лікування потерпілих в стаціонарних медичних закладах та санаторно-курортне лікування, медична реабілітація та організація санітарного та спеціального медичного догляду за потерпілими, а також забезпечення інвалідів праці необхідними медикаментозними препаратами, додатковим харчуванням, автомобілями, інвалідними колясками, протезно-ортопедичними виробами тощо.
Одним із видів медико-соціальних послуг є забезпечення інвалідів від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань автомобілями. У 2008-2010 роках по всій Україні Фондом проводяться масштабні акції з видачі інвалідам від трудового каліцтва автомобілів «Славута». Зокрема на обліку у Баштанському відділенні знаходилось 4 інваліди потребуючих забезпечення спец. автомобілями. Станом 01. 01. 2010 року всім автомобілі видано.
Начальник відділення Воробйов О.О.
|