Попри те, що про отруєння грибами пишуть і говорять часто й багато, щороку в нашій країні дві-три тисячі людей потрапляють до лікарень. До 10% отруєних лікарям врятувати не вдається. Третина з них – діти у віці від двох до п’ятнадцяти років. За даними статистики, найнебезпечніші нині ліси в Дніпропетровській, Луганській, Кіровоградській, Вінницькій областях.
У Миколаївській області також є випадки отруєння людей „дарами лісу”. На території Баштанського району за минулий рік було зареєстровано 5 випадків отруєння людей грибами, із них 2 дітей. Тому не зайвим буде черговий раз нагадати про користь і шкоду тихого полювання. Незважаючи на те, що в грибах багато корисних речовин, їх не можна зараховувати до дієтичних страв, оскільки перетравлення хітину потребує напруження залоз шлунково-кишкового тракту. З цієї ж причини не варто давати їх дітям до семи років ні в якому вигляді. Відомі прикмети, що нібито дозволяють визначити небезпечність грибів, – переважно помилкові. Вважається, що срібна ложка втрачає блиск у воді, в якій варилися отруйні гриби. Це не так. Срібло взаємодіє з амінокислотами, наявними як у їстівних, так і в отруйних грибах. Дуже поширена думка, нібито головка цибулі або часнику темніє при наявності отруйних грибів, але колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозину, який міститься як у добрих, так і в поганих особинах. І найголовніша помилка – у разі отруєння грибами потрібно випити горілки з сіллю. Це категорично не рекомендується, оскільки алкоголь посилює всмоктування токсинів у кров і може звести нанівець подальші зусилля лікарів. З цієї ж причини сумнівними грибами краще не закушувати під час алкогольного застілля. Зібрані гриби треба швидко, не пізніше ніж через годину після збирання, обробити, не допускаючи їх псування.
Необхідно суворо дотримуватися правил переробки грибів, особливо умовно їстівних.
Не можна їсти гриби сирими, наспіх підсмаженими або звареними в лісі на вогнищі, стережіться розігрівання грибних страв, особливо з картоплею.
При появі симптомів отруєння грибами не можна зволікати.
Одразу ж викликайте „швидку допомогу”. До її приїзду потрібно промити шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Потрібно пити багато рідини.
Недоїдені гриби не викидайте – їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, що потрапила в організм, і прискорити лікування.
Кожен має право вирішити – їсти чи не їсти гриби. Проте пам’ятайте, що від цього рішення може залежати життя – не тільки ваше, а й близьких вам людей.
Фельдшер санітарний відділу державного
нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Баштанського районного управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Миколаївській області Н.В.Хомич
|