Цього літа Україну сколихнула хвиля інфекційного захворювання -ботулізму, який може призвести і, на жаль, призводить до смертельних наслідків. З початку року зареєстровано 80 випадків захворювання на ботулізм, 7 людей померло.
Ботулізм являє собою досить важке захворювання токсико- інфекційного характеру, особливості перебігу якого призводять до ураження нервової системи, спинного і головного мозку. При потраплянні ботулотоксину в організм розвивається гостра та прогресуюча дихальна недостатність. При відсутності належного лікування ця хвороба може призвести до летального результату.
Що стосується причин ботулізму, то вони полягають у вживанні таких продуктів в їжу, як домашня консервація (овочі та гриби), шинка, риба (солона, копчена), ковбаси. Майже всі ті продукти, які зазнали ґрунтового забруднення, містять у собі спори збудника захворювання. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.
Тривалість інкубаційного періоду цього захворювання в переважній більшості випадків досить коротка і становить приблизно декілька годин. Між тим, в деяких випадках можливе його продовження до тижня, що обумовлює необхідність постійного спостереження протягом кількох діб.
Симптоматика ботулізму доволі різноманітна через враження збудником багатьох органів та систем. Наприклад, з боку шлунково-кишкового тракту з'являється виражений біль в епігастральній ділянці та блювота. Перебіг захворювання часто нагадує харчову токсикоінфекцію.
Важливо брати до уваги той факт, що для ботулізму не характерне підвищення температури тіла, вона може бути лише субфебрильною. З боку очей - поява розладів зору, зокрема, мерехтіння, поява «мушок» або «туману» перед очима, відчуття «сітки» і втрата чіткості у розгляді контурів навколишніх предметів. Здебільшого хворий не бачить близько, з'являється далекозорість. Можливе опущення повік (птоз), двоїння в очах. Також при ботулізмі у хворих можуть виникати скарги на виражену м'язову слабкість, нестійкість ходи. Перші години захворювання можуть протікати в комплексі з сухістю слизових ротової порожнини та розладами в роботі шлунково-кишкового тракту.
Для профілактики ботулізму необхідно ретельно дотримуватися технології та правил консервації продуктів та не купувати овочі, фрукти, м'ясо, рибу на стихійних ринках. У період появи випадків ботулізму не варто взагалі купувати рибу, адже саме влітку вона може містити збудника. В жодному разі не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута або деформована.
З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
- швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад.
|