З настанням теплої пори року різко зростає загроза розповсюдження гострих кишкових інфекцій таких як: дизентерія, сальмонельоз, черевний тиф, холера, харчові токсикоінфекції та інші, пов'язаних із вживанням забруднених бактеріями, вірусами, найпростішими продуктів харчування чи питної води.
Всю цю групу гострих кишкових інфекцій об'єднує те, що основне місце перебування хвороботворного початку і розвитку хвороби – це шлунково-кишковий тракт людини (чи тварини). Звідси й загальний механізм передачі інфекції, так званий фекально-оральний, при якому збудник з кишківника хворого чи носія інфекції потрапляє у зовнішнє середовище, потім через рот у шлунково-кишковий тракт здорової людини з їжею, водою, а також заноситись брудними руками і предметами домашнього вжитку та викликає захворювання. Порушення проявляються болями у животі, нудотою, багаторазовою блювотою, проносом. Ці симптоми з'являються вже через 2-4 години після вживання не доброякісних продуктів. Всмоктуючись з кишківника в кров, токсини впливають буквально на всі органи і системи організму в результаті чого підвищується температура тіла, з'являється озноб, тахікардія, знижується артеріальний тиск і може виникнути непритомний стан.
Як потрапляють в організм людини збудники гострих кишкових захворювань? Насамперед за допомогою брудних рук, із забрудненою водою та харчовими продуктами, немитими овочами, фруктами, з предметів, якими користувався хворий (посуд, білизна, предмети догляду). На руки збудник може потрапити при догляді за хворим гострим кишковим захворюванням, при митті рук в забрудненій воді, при недотриманні правил особистої гігієни. У воду збудники потрапляють з господарськими стоками, з прибережних неблагополучних вбиралень, тому пиття сирої річкової та озерної води може призвести до захворювання.
Які ж заходи необхідні для попередження гострих кишкових захворювань? Одним з найбільш важливих заходів - є своєчасна госпіталізація хворих і підозрілих на ці захворювання. Питання про госпіталізацію або лікування вдома вирішує лікар. При лікуванні вдома необхідно суворо дотримуватися заходів, що дозволяють попередити зараження оточуючих, суворо виконувати правила догляду за хворим. Хворий повинен дотримуватися постільного режиму, йому виділяють окремий посуд і рушник, які в подальшому піддають дезінфекції. Необхідно пам’ятати наскільки важливо уникати самолікування! Тільки лікар може правильно поставити діагноз і не допустити несприятливі наслідки, тільки лікар може правильно підібрати лікувальний препарат і скласти схему лікування. Справа в тому, що більшість видів мікробів кишкової групи, в т. ч. збудники дизентерії, черевного тифу придбали стійкість до багатьох медикаментів. У лікарняних умовах є можливість виділити мікроб, що викликає захворювання, і підібрати найбільш дієвий засіб лікування. Крім того, госпіталізація хворого сприяє припиненню розсіювання збудників захворювання і запобігає зараженню інших людей.
Таким чином, своєчасне повне виявлення і госпіталізація хворих гострими кишковими захворюваннями, комплекс заходів, що проводяться за місцем проживання, дотримання всіх правил особистої гігієни, захист продуктів від забруднення, ретельне миття овочів, фруктів перед вживанням і ополіскування кип’яченою водою, кип’ятіння молока і води (особливо при використанні води з відкритих джерел, а також молока, придбаного в розлив на ринку або в магазині), знищення мух, заходи щодо поліпшення санітарного стану населених місць у відношенні з очищення та водопостачання – ось основні умови, що попереджують розповсюдження гострих кишкових захворювань.
ПАМ'ЯТАЙТЕ!
Тільки чітке дотримання всіх гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути зараження кишковими інфекціями.
Бєленкін М.М.,
помічник лікаря епідеміолога відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Баштанського районного управління
ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області
|