Осінньо-зимова пора, крім негоди, часто-густо приносить нам неприємні сюрпризи у вигляді інфекційних хвороб. Окрім «найпопулярнішої недуги» в цей сезон – грипу, значно активізується ще одне інфекційне захворювання – менінгококова інфекція.
Попри те, що менінгококова інфекція з блискавичним перебігом — доволі рідкісна патологія, сьогодні вона є глобальною світовою проблемою та чи не найчастішою причиною смерті дітей від інфекційних хвороб.
Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом (як і більшість гострих респіраторних вірусних захворювань) і має різні форми: від такої, що не загрожує життю — до небезпечної менінгококцемії. Найбільш вразливі до захворювання — діти (близько 80% випадків) та особи з ослабленим імунітетом.
Менінгіт - патологічний процес, який характеризується запаленням оболонок спинного і головного мозку. Ризик захворювання на менінгіт існує в будь-якому віці, оскільки захворюваність насамперед залежить від стану захисних сил організму. До групи ризику відносять недоношених дітей, людей з травмами спини, голови і з вадами центральної нервової системи.
Менінгококовий менінгіт починається, як правило, гостро, з різкого ознобу і підвищення температури тіла до 38-40°С. Лише у частини хворих за 1-5 днів з’являються продромальні явища у вигляді назофарингіту. Захворювання характеризується вираженою загальною слабкістю, болем в очних яблуках, особливо при русі, потім з’являється головний біль в лобово-скроневих, рідше – потиличних областях. Головний біль швидко наростає, стає розлитим, виснажливим, з характерним відчуттям стискання або розпирання. Виникає блювання, що не приносить хворому полегшення. Спостерігається підвищена чутливість до всіх видів зовнішніх подразників (світлобоязнь, гіперакузія), млявість, загальмованість, порушення сну. При тяжких формах характерні порушення свідомості (сомноленція, сопор, кома). При відсутності лікування з першого дня на другий виникають більш важкі ознаки захворювання: втрата свідомості; марення на тлі високої температури тіла та інтоксикації; судоми в різних частинах тіла.
Менінгіт зазвичай розвивається в результаті зараження різними інфекціями. Бактерії або віруси, що є потенційними збудниками менінгіту, можуть поширюватися при кашлі, чханні, поцілунках, обміні столовими приладами, зубними щітками або сигаретами. Ризик зараження підвищується, якщо ви живете або працюєте з кимось, хто хворий на менінгіт.
Профілактика менінгіту:
- Мийте руки. Ретельне миття рук дуже важливе, щоб уникнути зараження. Навчіть своїх дітей часто мити руки, особливо перед їжею, після перебування в громадському місці, а також після того, як вони торкалися до тварин.
- Стежте за своїм здоров’ям. Підтримуйте вашу імунну систему, нормально відпочиваючи, регулярно займаючись спортом і дотримуючись здорової дієти, багатої свіжими фруктами, овочами та цільнозерновими.
- Прикривайте рот, коли кашляєте або чхаєте. Це просте правило, якого повинні дотримуватися люди, що піклуються про себе і про інших.
І наостанок не зайвим буде пригадати, що при будь-якому захворюванні, в першу чергу необхідно звернутися тільки до лікаря. Адже самолікування може нашкодити більше, ніж саме захворювання.
|