Пестициди відносяться до групи хімічних речовин, що використовуються в сільськогосподарській промисловості для боротьби з хвороботворними для рослин організмами, бур’янами, шкідниками, ектопаразитами домашніх тварин.
По хімічній природі це можуть бути різноманітні речовини: хлорорганічні, які містять важкі метали (наприклад, мідь і ртуть), похідні фосфорорганічних речовин.
Якщо робота людини пов’язана з сільським господарством, рослинництвом, то порушення правил техніки безпеки при підготовці розчинів пестицидів, їх використання, чищення і ремонту устаткування, застосовуваного при обприскуванні рослин, може призвести до сумних наслідків.
Шляхи проникнення пестицидів в організм людини і тварин можуть бути наступні:
- аліментарним шляхом (прийом їжі, обробленої отрутохімікатами);
- повітряно-крапельним шляхом (надходження пестицидів в організм через верхні дихальні шляхи – вдихання);
- контактно-побутовим;
- через шкірні покриви.
Надходячи в організм людини отрутохімікати навіть у невеликих кількостях, викликають порушення функціонального стану, що проявляється певними клінічними симптомами, дія яких залежить від виду речовини.
Симптоми отруєння пестицидами
У разі якщо настала інтоксикація пестицидами на основі фосфорорганічних сполук (часто використовуються для боротьби з комахами), то переважають ознаки:
- ушкодження нервової системи — починаються посмикування м’язів, які переходять в судоми;
- пошкодження органів дихання і кровообігу: наростає рухове збудження, сплутаність свідомості, зіниці стають вузькими, в легенях з’являються хрипи;
- настає втрата свідомості до рівня коми, падає тиск і настає зупинка діяльності серця.
Перша допомога при отруєнні пестицидами
Перша допомога при нещасному випадку, пов’язаному з отруєнням пестицидами, повинна проводитися негайно, але після цього потерпілий повинен бути як можна швидше доставлений в лікарню, так як небезпека токсичних сполук дуже висока і в будь-який момент можуть настати ускладнення.
Дуже важливо визначити, яка саме речовина викликала порушення здоров’я. Від цього залежить перша допомога при отруєнні пестицидами.
У будь-якому випадку необхідно насамперед припинити дію отрути на організм (наприклад, вивести людину на свіже повітря).
Необхідно змити отруту з шкірних покривів проточною водою. У разі перорального отруєння (надходження отрути через рот) необхідно виконати промивання шлунка.
У разі втрати свідомості викликати блювоту не можна!
З кишечника отрута видаляється проведенням очисних і сифонных клізм.
Подальші заходи допомоги є спеціалізованими і залежать від окремо взятої клінічної ситуації (діаліз, гемосорбція, плазмоферез).
Профілактика отруєння пестицидами
- Необхідно строго дотримувати правила техніки безпеки при зберіганні та використанні цих речовин.
- Дотримуватися особистої гігієни (старанне миття шкірних покривів після використання пестицидів).
- Користуватися захисним одягом та індивідуальними засобами (протигази, респіратори).
Про випадки отруєння пестицидами повідомляйте Баштанське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за телефоном 2-84-35.
|