На кінець 2016 року та початку 2017 зареєстровано загибель птиці в Херсонській, Одеській, Чернівецькій областях від грипу. Згідно повідомлення 13.02.17р. зареєстровано загибель павича в Миколаївському зоопарку. Відповідно до звіту про результати досліджень патологічного (біологічного) матеріалу державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) № 000883 п.м./17 від 15.02.17р. в біологічному матеріалі від павича звичайного, виділено РНК вірус пташиного грипу А субтипу Н5. 16.02.2017р. при Миколаївській міській раді проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії. Даною комісією визначено територію Миколаївського зоопарку неблагополучною щодо грипу птиці та запроваджено карантин. Також визначено буферну зону (зона захисту) та зону спостереження (зона нагляду) в межах адміністративної території м. Миколаєва.
Грип птиці - гостра контагіозна вірусна інфекція птахів, яка характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту. До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця. Основними переносниками та джерелом розповсюдження інфекції є перелітні водоплавні птахи. Факторами передавання вірусу можуть бути забруднені виділеннями інфікованої птиці приміщення, підстилка, гнізда, вигули, різні предмети догляду, а також трупи, тушки забитої птиці, незнешкоджені відходи забою, яйця, пух та пір’я хворої птиці. Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, а також різні порушення правил карантину. Зараження птиці відбувається повітряно-крапельним шляхом, а також перорально через контаміновані збудником воду та корми.
Профілактика гриппу птиці
З метою запобігання занесенню збудника грипу в птахогосподарства необхідно дотримуватися таких вимог:
1. Господарство повинно працювати в закритому режимі.
2. Комплектувати ферму, майданчик, зону птицею одного віку.
3. Піддавати карантину завезену птицю згідно з діючими ветеринарними вимогами.
4. Дотримуватися міжциклових профілактичних перерв між посадками птиці з проведенням очистки і дезінфекції приміщень.
5. Дезінфекцію інкубаційних яєць проводити деззасобами, зареєстрованими в Україні, згідно з настановами щодо їх застосування.
|