Вірусні гепатити – група антропонозних захворювань з фекально-оральним і раневим механізмом зараження, що супроводжується інтоксикацією і переважним ураженням печінки, нерідко жовтяницею.
Збудник епідемічного гепатиту А може зберігатися протягом кількох місяців при 40С і декілька тижнів при кімнатній температурі. Кип’ятіння вбиває його через 5хв, дія сухого жару (1800С) через 60 хв. Чутливий до формаліну, хлораміну, хлорного вапна та інших хлорвмісних дезінфектантів .
Джерелом інфекції в природі є хворі з різними формами гострого гепатиту й вірусоносії. Основний механізм зараження фекально-оральний. Вірус виділяється через випорожнення і сечу. Факторами передачі можуть бути вода, харчові продукти, руки, предмети широкого вжитку. Під час вірусемії фактором передачі може бути кров хворого, тому можливі парантеральні зараження. Збудник може міститися у спермі й менструальній крові.
Для цієї хвороби властивий перебіг із великим різноманіттям клінічних форм: від безсимптомних до важких жовтяничних із летальними наслідками. Типові форми гепатиту А мають циклічний перебіг із перед жовтяничним, жовтяничним та реконвалісцентним періодами. Перший період з епідеміологічної точки зору найнебезпечніший. Найчастіше хворіють діти віком від 5 до 14 років. Сприйнятливість людей до зараження гепатитом А становить 100%. Після перенесеного захворювання виробляється тривалий і напружений імунітет. Чітко виявляють осінньо-зимову сезонність і періодичний підйом захворюваності через кожні 3-5 років і більше.
Тривалість інкубаційного періоду при вірусному гепатиті А від 7 до 35 днів.
Гострий гепатит характеризується циклічністю клінічного перебігу, який ділять на 3 періоди: початковий (перед жовтяничний), розпал (жовтяничний), реконвалесценції. Гепатит А має відносно легкий перебіг. Початковий період триває 3-5 днів. Температура тіла частіше підвищується раптово (до 380С). з’являється головний біль, розбитість, ломота в тілі, зрідка катаральні зміни верхніх дихальних шляхів.
Диспептичний синдром проявляється зниженням і навіть відсутністю апетиту, виникає нудота, блювання, гіркота в роті, відрижка повітрям, дисфункція кишок (послаблення випорожнення, або схильність до закрепів), відчуття важкості і тупий біль у епігастрії та правому підребер’ї . Больовий синдром зрідка може бути значно вираженим, стимулюючи приступ гострого холециститу.
Астеновегетативні прояви характеризуються вираженою загальною слабкістю, зниженням працездатності, кволістю, запамороченням голови.
Ускладненням гепатиту А може бути миттєвий гепатит або гостра печінкова недостатність, яка асоціюється з великою смертністю. Найбільш ефективними в боротьбі з вірусним гепатитом А являються належна санітарія, безпечні харчові продукти та вода, імунізація. Розповсюдження гепатиту А можна зменшити шляхом забезпечення населення доброякісною питною водою та харчовими продуктами безпечними в епідемічному плані, своєчасною утилізацією та обеззаражуванням стічних вод, дотриманням особистої гігієни – регулярне миття рук населенням. В організованих колективах основні санітарно-епідеміологічні заходи спрямовуються на запобігання фекально-оральному поширенню інфекції, нагляду за особами, що були в контакті з хворими протягом 35 днів. На протязі двох місяців після останнього випадку захворювання на гепатит А не проводять планових щеплень.
В світі існують декілька вакцин проти гепатиту А. Всі вони схожі з точки зору надійності захисту людей від вірусу. Майже у 100% людей на протязі одного місяця після введення однієї дози вакцини розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу. Тому вакцинація проти гепатиту А повинна бути складовою частиною всестороннього плану його профілактики та боротьби з ним. Що стосується проведення імунізації в відповідь на виникнення спалахів, то тут рекомендації повинні бути орієнтовані на місцеві умови, включаючи реальну можливість для швидкого проведення широкомаштабної кампанії імунізації.
Бондар О. М.,
начальник відділу державного нагляду
за санітарним законодавством
управління Держпродспоживслужби в Баштанському районі
На сервісі https://kolobus.com.ua/ можна здійснити безкоштовне бронювання білету з оплатою при посадці і самостійно поїхати вивчати Європу. Це безпечно, адже вони контролюють усі етапи: від створення бронювання до моменту посадки в автобус. Після оформлення квитка з вами звʼяжеться менеджер, щоб підтвердити замовлення.
Згідно
Правиладміністрація сайту не впливає на зміст публікацій і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють у коментарях та блогах.