Чиста вода - це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей. Проте значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками.
Упродовж останніх років зростає нітратне забруднення грунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання, внаслідок ненормованого використання в колективних господарствах та у приватному секторі мінеральних і особливо органічних добрив.
- Вода забруднена нітратами надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов'язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.
занепокоєння викликає стан децентралізованих джерел водопостачання індивідуального користування. Недотримання самими власниками вимог санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні колодязів призводить до забруднення питної води та робить її непридатною для споживання людиною. Серед таких порушень є недотримання нормативної відстані 50м від колодязя до потенційних джерел забруднення (вбиральні, вигрібні ями, споруди і мережі каналізації, склади добрив і отрутохімікатів, місця утримання худоби, тощо), для індивідуальних колодязів - 20м. Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання Держсанепідслужба для запобігання виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей не рекомендує вживати забруднену наднормативними концентраціями нітратів питну воду, а також вимагає дотримуватись норм санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні, при проведенні санацій та при знезараженні води децентралізованих джерел питного водопостачання, що визначені ДержСанПіНом 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною».
Чи можливо уникнути небезпечної дії нітратів? Так, це можливо за умови, якщо ви візьмете до уваги і будете використовувати наші рекомендації:
- Якщо у питній воді вміст нітратів перевищує допустиму норму (50 мг/л), не використовуйте її для пиття та приготування їжі. Особливо це стосується дітей та вагітних жінок!
- Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%.
- Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! Будьте обережні!
- Ніколи не розводьте дитячу суміш колодязною водою, якщо не впевнені в її якості.
- Не вживайте ранніх парникових овочів, на яких з’явилась гниль або цвіль, оскільки нітрати в таких овочах в більшій мірі і скоріше набирають ще токсичнішої форми — нітритів.
- Категорично забороняється давати дітям салати із свіжих овочів, які простояли при кімнатній температурі 6-8 годин, оскільки в них за цих умов також наростає перетворення нітратів під впливом специфічної мікрофлори в нітрити.
- Забруднену нітратами воду можна використовувати для господарчо-побутових цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.
Запам’ятайте! Якщо у Вас виникли сумніви щодо якості питної води, в жодному разі не використовуйте її для питних цілей.
|