28 червня 2010 року Україна відзначає 14 річницю прийняття Конституції України. З нагоди відзначення цієї дати хотілося б переглянути історію створення та подальший шлях існування нашого основного Закону. Як відомо, Конституція України - Основний закон, що визначає її державний та суспільний лад, правову систему, проголошує й закріплює основні права та обов’язки громадян, окреслює компетенції й повноваження законодавчої, виконавчої та судової влади.
У лютому 1996 року Конституційна комісія нарешті передала проект Основного закону на розгляд парламенту. Проект розглядався майже 3 місяці. Дискусії відбувалися з таких питань: -про розподіл повноважень між гілками влади; -проблема приватної власності; -державна символіка; -статус російської мови; -статус Криму. Нарешті, у Верховній Раді було створено спеціальну депутатську комісію на чолі з депутатом М. Сиротою, яка, долаючи величезні труднощі, узгоджуючи думки різних фракцій, партій і течій по кожній суперечливій статті Конституції, винесла узгоджений проект нової Конституції на затвердження. В ніч на 28 червня 1996 року Верховна Рада на 5-й сесії 2-го скликання прийняла Конституцію України (проголосувало 315 депутатів). Відтоді цей день відзначається як державне свято. Нова Конституція України відображає тенденції і закономірності розвитку світового конституціоналізму.
Найважливішими з таких тенденцій є: цілеспрямоване регулювання й перебудова внутрішньодержавних і міжнародних відносин; загальна демократизація конституції, політичних режимів, правового статусу особи виборчого права; закріплення основних характеристик правової держави; впровадження ідей парламентаризму; запозичення досвіду конституційного будівництва інших країн; орієнтація на людину і загальнолюдські цінності; правове зміцнення основ громадянського суспільства, розвиток механізмів узгодження інтересів різноманітних соціальних, національних, мовних і релігійних груп; посилення виховної, морально — етнічної ролі конституції; розширення масштабів і сфер конституційного регулювання тощо.
Останні зміни були внесені в 2004 році. Здебільшого зміни стосувалися повноважень Верховної Ради та Президента України. З нагоди відзначення цієї знаменної дати хотілося б побажати всім Вам міцного здоров'я, бадьорості духа та впевненості у безхмарне конституційне майбутнє нашої спільної держави. Будьмо разом у процесі розбудови демократичного громадянського суспільства.
Спеціаліст Баштанського районного управління юстиції Р.Р.Низик
|