Баштанка.НЕТ
Сайт Баштанського району. Баштанський район, Баштанська республіка - наша історія. Найкраще місто - Баштанка Сайт Баштанського району. Баштанський район, Баштанська республіка - наша історія. Найкраще місто - Баштанка

Вт, 18.06.2019, 04:39

Сайт Баштанського району. Баштанський район, Баштанська республіка - наша історія. Найкраще місто - Баштанка Сайт Баштанського району. Баштанський район, Баштанська республіка - наша історія. Найкраще місто - Баштанка

Вітаю Вас, Подорожній | RSS

РеєстраціяВхід

 
Головна сторінка Баштанка.НЕТ
Меню сайту

Категорії  СТАТЕЙ

Спорт
Освіта
Історія
Політика
Культура
Медицина
Економіка
Видатні люди Баштанки та району
РС ГУ ДСНС
Суспільство
Баштанське УЕГГ
Виконавча влада
Управління юстиції
Реєстраційна служба
Управління статистики
Місцеве самоврядування
Інформування населення
Баштанський відділ поліції
Державна фіскальна служба
Фонд соціального страхування
Центральна районна бібліотека
Баштанський міжрайонний відділ лабораторних досліджень
Управління державного казначейства у Баштанському районі
Управління Держпродспоживслужби в Баштанському районі
Відкритий Міжнародний університет розвитку людини "Україна" у м. Баштанка
 
Форма входу

Зверніть увагу!
Сьогодні відвідували сайт:

 
 
Баштанка рекламна
загрузка...
 
 

ВИПАДКОВІ ФОТО:

Візит М.П.Круглова до Баштанської ЗОШ №1:

-21:

Баштанський РВ УМВС:

День Захисника Вітчизни - 2011:

 

Головна » Статті » Баштанський район » Історія

Ми так вірили Сталіну

Ми так вірили Сталіну

Не можу викинути з життя страшні епізоди мого дитинства. Дуже добре пам’ятаю, як мені хотілося їсти. Щоночі мені снився шматочок хліба. А мама часто плакала, бо нічим було нагодувати трьох дітей. Батька нашого арештували і відправили на Соловки, бо він не хотів вступати до колгоспу. А нашу сім’ю вважали куркульською, бо мали ми пару коней, корову, підводу та шість десятин землі. Разом з батьком, Савелієм Івановичем Москаленком, арештували ще п’ятьох сусідів. Сім’ї всіх арештованих виселили з хат разом з дітьми.

Спочатку ми жили в погребі, а потім одна сім’я пустила нас до себе жити. Спали ми покотом на долівці в соломі, а по нас бігали щурі. Моєму меншому братику Миколі вони покусали пальці. Наш батько так і не повернувся із заслання.

Пригадую, як часто по хатах ходили люди, яких називали активістами, вони заглядали у піч, під лави, в погреби, на горище, шукали зерно, овочі та інший харч. Ми їх дуже боялися. Не можу й досі без сліз згадувати, як влітку 1933 активісти Марина Кошова, Дмитро Брус, Євмен Новіцький та ще двоє (прізвищ не пам’ятаю) забрали у нас дві подушки, ковдру, а з мене навіть зняли спідницю. Ходити мені не було в чому, тож сусідка Ївга Мовчан зняла наволочку з подушки і мама пошила мені спідницю.

Моя мама Килина Прохорівна вступила в колгосп. Разом з нею працювала в полі і я – жала пшеницю, в’язала снопи. Слина котилася у мене, коли я дивилася на колоски пшениці. Наглядач Єфрем Рец слідкував, аби ми не мали можливості кинути в рот хоч кілька зернин.

Взимку ми ходили по полях і збирали цвілу кукурудзу, видовбували із землі мерзлу картоплю. Вдома мама мила її, терла, добавляла перетерте листя щириці та лободи та пекла коржики. Для нас ті коржики були надзвичайно смачними. А весною ми їли цвіт акації, заячу траву, щирицю.

Тяжко забути тих людей, які пухли від голоду, помирали. Спочатку їх звозили на цвинтар підводою. Але згодом і остання конячина пропала. Тоді ми тягнули померлих на цвинтар на ряднах кілометрів за два від села. Поки знесилені люди дотягнуть труп, то не тільки рядно порветься, а й шкіра померлого здиралася. А ще пам’ятаю, що очі в померлих були відкриті, бо нікому було їх закрити. Ті дядьки, які закидали ями, казали, що дуже страшно було кидати глину на ті відкриті очі, особливо дитячі.

В селі Новосергіївка померло від голоду багато людей, більшість з них діти та люди похилого віку. Таке забути не можна. Я й досі не можу повірити: невже голодомор був спланованим? Ми ж так вірили Сталіну і нашому уряду. Хіба ж можна так чинити з власним народом?

Ніна Савеліївна

МОСКАЛЕНКО,

жителька

с. Новосергіївка.Другие материалы по теме
Категорія: Історія | Опублікував: bashtanka (07.12.2007) | Автор: Павло Фарінов
Сподобалася стаття? Розкажіть про неї своїм друзям через соціальні мережі:
Статтю переглянули 1306 чол.
Всього коментарів користувачів сайту: 0

Ваш коментар до публікації:
(можна через соцмережі та акаунти: "Фейсбук", "ВК", "ОК", "Гугл", "Яндекс" та ін.)

avatar
 
 

10 НОВИХ КОМЕНТАРІВ
ВІДВІДУВАЧІВ САЙТУ  ДО НОВИН ТА СТАТЕЙ сайту Баштанського району:

 Згідно Правил адміністрація сайту не впливає на зміст публікацій і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють у коментарях та блогах.

 

           

Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz