Міжнародне епізоотичне бюро повідомляє про численні випадки захворювання поголів’я свиней на африканську чуму на території сусідніх для України країн, зокрема в Росії (Ставропольський край). При цьому летальність (смертність) становила 100%. В цих регіонах і загрозливих зонах вже знищено понад 10800 голів сприятливого поголів’я свиней. На сьогоднішній день існує реальна можливість заносу на територію нашої країни цього захворювання з живими тваринами та необробленими харчовими продуктами тваринного походження. Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) – це високо контагіозна вірусна хвороба, характеризується гарячкою, високою температурою тіла – до +42С. У хворих тварин спостерігається слабкість, пригнічений стан, свині більше лежать, важко дихають, неохоче поїдають корм. Всі видимі слизові оболонки гіпермійовані (почервонілі), різко виражене посиніння шкіри в ділянці вух, живота, під щелепами та в паху. Часто відмічаються запори або проноси, калові маси з домішками крові. Свині гинуть через 1-3 доби після захворювання. Лікування не розроблене. З метою запобігання занесення вірусу африканської чуми свиней на територію району, забороняється:– переміщення свиней без ветеринарних документів; – ввезення домашніх і диких тварин, продуктів їх забою і всіх видів кормів з території Росії; – доставка на всіх видах транспорту з Росії тварин та всіх видів м’ясних продуктів (крім консервів) для харчування людей.
Необхідно перевести ферми по вирощуванню і відгодівлі свиней на «закритий режим» роботи. В разі недотримання ветеринарно-санітарних правил при вирощуванні та обігу свиней, керівники свинарських господарств несуть персональну адміністративну (стаття 107 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальну (стаття 251 Кримінального кодексу України) відповідальність. При підозрі на захворювання свиней африканською чумою, незалежно від типу господарства та форми власності, власники тварин зобов’язані:– негайно повідомити про виниклу підозру спеціалістів державної ветеринарної медицини; – ізолювати хворих і підозрілих на захворювання свиней у тому ж приміщенні, де вони знаходились; – припинити забій і реалізацію тварин усіх видів (включаючи птицю).
З усіх питань щодо виявлення хворих тварин або їх масової загибелі необхідно звертатись до спе-ціалістів управління ветмедицини в Баштанському районі по телефонах: 2-18-34, 2-12-35.Сергій ДОМУЩЕЙ, начальник управління держветмедицини в Баштанському районі.
Джерело публікації:
Районна газета "Голос Баштанщини" |