НАВЧІТЬ ДІТЕЙ БЕЗПЕКИ
Шановні батьки, дідусі, бабусі та інші особи, які доглядають за дітьми, не забувайте, відправляючи дітей на вулицю чи залишаючи їх самих удома, нагадати їм про елементарні заходи безпеки, щоб уберегтися від злочину і самим не вчинити чогось протиправного. Отож розкажіть їм не тільки про те, як правильно переходити вулицю, а й як себе повести, коли до них чіплятимуться неповнолітні вимагачі, грабіжники чи хулігани. Не давайте дітям великі суми грошей, золоті речі. Придбайте для дитини нагрудний гаманець, куди вона могла б класти кишенькові гроші. Поясніть, що може статися, якщо їй забагнеться всім розповідати про те, що є у вашій квартирі, а також показувати ключі від домівки товаришам чи незнайомим людям. Привчіть дитину не вихвалятися грішми і цінними речами перед іншими дітьми в школі чи на вулиці, особливо стало популярним вихвалятись мобільними телефонами.
Дітей важко відучити від звички відчиняти двері відразу після дзвінка, навіть не заглянувши у вічко і не запитавши, хто за дверима. Не полінуйтеся кілька разів провести бесіду та проконтролюйте, як дитина засвоїла урок елементарної безпеки. Не показуйте дітям місця, де ви зберігаєте гроші та інші цінності. Але покладіть у відоме дітям місце невелику суму, недорогі ювелірні вироби. Це знадобиться, коли злодії вимагатимуть від дитини вказати місце зберігання грошей. Певна частина грабіжників, особливо неповнолітніх, цим може вдовольнитися. Подібна хитрість вбереже дитину від фізичного насильства.
Завжди цікавтеся, з ким дружить ваша дитина, де проводить вільний час, особливо вечорами. Ви обов'язково повинні бачити, чи ваша дитина приносить додому якісь цінні речі. Поцікавтеся, звідки вони. Поліція не може взяти на себе виховання дітей, вона втручається тільки тоді, коли дитина на порозі до злочину або вже скоїла його. Злочинність серед дітей легше попередити, ніж розкривати скоєні правопорушення.
Зараз почастішали випадки, коли неповнолітні вимагають у своїх ровесників гроші. Коли ваша дитина боїться виходити з дому чи безпричинно прогулює уроки, це вже сигнал для тривоги. Обережно з'ясуйте причину і коли підтвердиться, що у вашої дитини щось вимагають, погрожують їй, обов'язково звертайтеся до працівників поліції.
Щоб уберегти дитину від статевих злочинів, з раннього віку починайте поступово пояснювати їй про сексуальні стосунки. Із запитань дитини з'ясовується, що їй треба пояснювати спочатку про вагітність, народження і вже набагато пізніше про статеве дозрівання, як себе поводити в тій чи іншій ситуації. Знайте, що інакше дитині сексуальні знання дасть вулиця.
Запам'ятайте, що для попередження статевих злочинів дітям слід:
- завжди говорити, куди йдуть;
- вчасно приходити додому (у визначений батьками час) і ніколи не затримуватися на вулиці самим;
- уміти за зовнішністю відрізнити тих людей, у яких можуть бути злі наміри, нікуди не йти з незнайомцями без дозволу батьків;
- не сідати в чужу машину, навіть для того, щоб указати дорогу;
- не приймати дарунків без дозволу батьків;
- голосно кричати і, якщо є можливість, утікати, коли хтось має намір взяти силою;
- розповідати батькам навіть про те, у чому соромно зізнатися.
Ви повинні знати, що в більшості випадків статеві злочини щодо дітей скоюють не чужі, а ті, хто добре знає дитину. Коли ваша дитина стала жертвою такого злочину, обов'язково викликайте поліцію за телефонами 102, 2-71-56, не роблячи сенсації з того, що сталося і обов'язково заспокойте дитину.
Довідка: В Кримінальному кодексі України передбачені такі види кримінальної відповідальності за статеві злочини, які вчинені відносно неповнолітніх або з їх участю:
Стаття 152 КК України - зґвалтування, тобто статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи, - карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. Зґвалтування, вчинене повторно або особою, яка раніше вчинила будь-який із злочинів, передбачених статтями 153-155 цього Кодексу, - карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. Зґвалтування, вчинене групою осіб, або зґвалтування неповнолітньої чи неповнолітнього, - карається позбавленням волі на строк від 7 до 12 років. Зґвалтування, що спричинило особливо тяжкі наслідки, а також зґвалтування малолітньої чи малолітнього, - карається позбавленням волі на строк від 10 до 15 років.
Стаття 155 КК України - статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, - караються обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, вчинені батьком, матір'ю, вітчимом, мачухою, опікуном чи піклувальником, особою, на яку покладено обов'язки щодо виховання потерпілого або піклування про нього, або якщо вони спричинили безплідність чи інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого.
Стаття 156 КК України - вчинення розпусних дій щодо особи, яка не досягла 16-річного віку, - караються обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, вчинені щодо малолітньої особи або батьком, матір'ю, вітчимом, мачухою, опікуном чи піклувальником, особою, на яку покладено обов'язки щодо виховання потерпілого або піклування про нього, - караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років або без такого.
Стаття 166 КК України - злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, - карається обмеженням волі на строк від 2 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.
Заступник начальника Баштанського ВП ГУНП
підполковник поліції О.В. Лощинін
|