Соціальна напруга та несприятлива соціально-економічна ситуація, які спостерігаються в Україні зараз, лише активізували шахраїв, які без докорів сумління і найрізноманітнішими способами намагаються заволодіти нашими з вами заощадженнями.
Так шахраї, виїжджаючи до віддалених сел, де люди найменш обізнані пропонують їм за невисоку ціну встановити нові металопластикові вікна. Зробивши у присутності потерпілого відповідні заміри та отримавши кошти на виготовлення вікон порушник щезає, так і не виконавши обіцяного. Часто вони при собі мають мобільний термінал, через який з кредитної картки покупця знімають потрібну суму коштів, на рахунок банку, який заздалегідь відкрили.
Інколи, шахраї пропонують придбати товари за заниженими цінами - продукти харчування, ліки чи будівельні матеріали. Такі винахідливі шахраї ходять по дворах багатоповерхових будинків, вулицях сіл і пропонують людям, що сидять на лавках, придбати за відверто низькими цінами муку, крупи, цукор мішками, мед тощо... Злодії входять до громадян у довіру, завіряють в порядності своїх намірів. При укладенні усної угоди, однією з необхідних умов є передача грошей шахраю відразу ж на місці. Товар же обіцяють підвезти увечері на автомобілі. Довірливі пенсіонери та й більш молоді люди дуже радіють таким «вигідним» пропозиціям, і відразу ж віддають гроші. Коли ж настає час домовленості, люди протягом кількох годин виглядають обіцяну «машину з товаром» та після тривалого очікування розуміють, що стали жертвами обману. Тому до таких пропозицій необхідно ставитись з обережністю, й краще уникати їх, а купувати товари слід в закладах торгівлі. Запам’ятайте, що гроші слід віддавати лише після отримання товару та перевірки його якості, й цим ви захистите себе як законний споживач.
Шахраї вам можуть запропонувати дешеві ліки від тієї чи іншої хвороби або недугу. Слід пам’ятати, що на території України ліки дозволено продавати виключно в аптеках, аптечних пунктах, аптечних кіосках. Адже вам можуть продати фальсифікований товар, вживання якого не покращить Ваш стан здоров’я, й може спричинити нові захворювання або смерть.
Не нехтують шахраї і вигадками про проведення у державі грошових реформ, коли громадянам похилого віку, які найбільш виявляють свою довіру, пропонується обміняти свої заощадження на грошові купюри нового зразка.
Досить поширеним на сьогодні залишається телефонне шахрайство та шахрайство через інтернет-ресурси. Злочинці телефонують на випадкові номери, в будь-який час доби та повідомляють людині, що її родич нібито потрапив до міліції, а для його звільнення від кримінальної відповідальності чи відшкодування наслідків спричиненої дорожньо-транспортної пригоди треба гроші. Жертва шахрайства внаслідок фактору несподіванки й психологічного стресу, гри на емоціях потерпілого, добросовісно переводить названу суму – інколи тисячі й десятки тисяч доларів США, на банківську картку або сім-карту, номер якої надають правопорушники.
Завбачливі шахраї можуть попросити не відключати телефон, щоб позбавити вас такої можливості, або змінити голос і представитись затриманим родичем. В жодному разі не слід панікувати. Необхідно «взяти себе в руки». Не називайте своїх близьких на ім’я, а попросіть незнайомців назвати прізвище, ім'я, по батькові і дату народження затриманого родича, адже такою інформацією злочинці навряд чи володіють, а номер набрали шляхом випадкового набору. Спробуйте негайно передзвонити нібито затриманому родичеві та з’ясувати чи з ним все гаразд.
Також не забувайте, що коли ви намагаєтеся виручити своїх близьких за допомогою хабара, то й самі стаєте винними у злочині, передбаченому ст. 369 КК України «Пропозиція або надання неправомірної вигоди службовій особі».
В мережі інтернет дуже розповсюдженими стали випадки заволодіння грошима довірливих покупців через розміщення фіктивних повідомлень про продаж того чи іншого товару за «вигідною» ціною. Покупець, виявивши таке оголошення десь на загальновідомих розрекламованих інтернет-сайтах «ОLХ», «Аукро» та ін. телефонує шахраю, або через переписку в чаті домовляється із ним про оплату товару, й ідучи на поводу в шахрая здійснює передплату за товар на певний номер банківського рахунку. В подальшому усі контакти з таким «продавцем» перериваються, об’ява на сайті зникає. Для таких фактів характерно, що майже аналогічна об’ява з’являється чи вже розповсюджена тією ж особою, але з іншими реквізитами – ім’ям, номером телефону. Таких випадків краще уникати, оскільки в технічному та юридичному плані процедура виявлення злочинця і повернення збитку є ще доволі складною й вимагає значних зусиль і витрат часу, чим шахраї й користуються. Сплачуйте гроші за товар лише після його отримання!
Усі вищенаведені факти це реальні життєві ситуації, які стались і з жителями нашого Баштанського району Миколаївської області. Тож будьте пильними, уникайте шахраїв!
Автор:
Заступник начальника сектору дільничних інспекторів міліції
Баштанського РВ УМВС
Олександр Дорошенко
|