Баштанка.НЕТ

Ср, 22.01.2025, 23:59

Вітаю Вас, Подорожній | RSS

РеєстраціяВхід

 
Головна сторінка Баштанка.НЕТ
Меню сайту

Категорії  СТАТЕЙ

Захисники з Баштанського району
Жителі Баштанського району, які захищають Україну та рідний край від загарбників та окупантів
Видатні і талановиті люди Баштанки та Баштанського району
Люди твої, Баштанщино!
Спорт
Освіта
Історія
Політика
Культура
Медицина
Економіка
РС ГУ ДСНС
Суспільство
Баштанське УЕГГ
Виконавча влада
Управління юстиції
Реєстраційна служба
Управління статистики
Місцеве самоврядування
Інформування населення
Баштанський відділ поліції
Баштанський відділ ДРАЦС
Баштанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану
Державна фіскальна служба
Фонд соціального страхування
Центральна районна бібліотека
Баштанський міжрайонний відділ лабораторних досліджень
Управління державного казначейства у Баштанському районі
Управління Держпродспоживслужби в Баштанському районі
Управління фітосанітарної безпеки
БТІ - Бюро технічної інфентаризації
Баштанський відділ УДМС (паспортний стіл)
РТЦК і СП - Баштанський районний військовий комісаріат
Управління соціального захисту населення Баштанської райдержадміністрації
Державний навчальний заклад «Баштанський професійний ліцей»
Відкритий Міжнародний університет розвитку людини "Україна" у м. Баштанка
Історії з життя, оповідання та поезія
Поетичні та прозові твори жителів Баштанки та Баштанського району
 
Форма входу

Зверніть увагу!
Сьогодні відвідували сайт:

 
Оновлені теми на форумі

  • Прокат авто Одесса
  • пограти в казино
  • Ігровий клуб Prematch
  • Ігри
  • Дрібна побутова техніка
  •  

    ВИПАДКОВІ ФОТО:

    Конкурс "А я - україночка":

    Виставка робіт Олександра Бондаренка:

    З 8 березня!:

    Відкриття офісу Партії регіонів:

     

    Головна » Статті » Баштанський район » Історія

    Шануймо пам’ять першопоселенців Баштанки


    Вранці, 27 вересня, на території, що біля торгових контейнерів ринку «Експрес» (за недобудованим банком, між вулицями Ярослава Мудрого та Ювілейна), під час земляних робіт з будівництва супермаркету «33 квадратних метри» було виявлено кістки та череп, що схожі на людські.

    Заступником міської ради Олександром Васильєвим про цю подію було повідомлено Баштанський відділ поліції. На місце будівництва прибув наряд поліції. Правоохоронці зазначили, що треба чекати на слідчо-оперативну групу, котра прибула через декілька годин (була на виїзді у іншому населеному пункті). Поліцейські детально оглянули місце будівництва, а потім старший спеціаліст-криміналіст слідчого відділення Баштанського районного відділу поліції Андрій Ракітін вилучив усі рештки, що схожі на людські.

    Опубліковано у "Голосі Баштанщини" №39 від 2 жовтня 2021 року

    Друзі! Щоб першими читати важливі публікації у районній газеті, запрошуємо вас передплатити "Голос Баштанщини" (за цим лінком)

    Багато фотоматеріалів є у групі "Баштанка" соціальної мережі Фейсбук.

    Також є окрема публікація директора Баштанського краєзнавчого музею про найстарше кладовище у Баштанці.

     

    Інспекторка з комунікації Баштанського районного відділу поліції Олександра Давидова розповіла: «27 вересня до чергової частини Баштанського районного відділу поліції ГУНП у Миколаївській області зі служби 102 надійшло повідомлення про те, що на території колишнього ринку «Експрес» у м. Баштанка, під час проведення будівельних робіт були виявлені рештки, схожі на людські.

    Під час виїзду слідчо-оперативної групи на місце події поліцейські виявили попередньо кістки черепу та тулубу людини. Як того вимагає процедура у подібних випадках, за вказаним фактом слідчі відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.115 ККУ «Умисне вбивство».

    Дані рештки співробітники Баштанського райвідділу поліції вилучили та направили для проведення судово-медичної експертизи та прийняття подальшого рішення.

    На даний час з’ясовуються усі обставини, відомо, що в минулому на вищевказаній території знаходилось кладовище».

     

    Червоні кола - місця поховань





     

    Таким чином, підтвердилася інформація, котру публікував у районній газеті «Голос Баштанщини» та на власній фейсбук-сторінці директор Баштанського краєзнавчого музею Олег Требух: на території промислового ринку та складів райспоживтовариства знаходиться кладовище, на котрому поховані першопоселенці Полтавки-Баштанки (поселення засноване у 1806 році). Кладовище припинило функціонування орієнтовно у середині ХІХ століття, тобто коли були відкриті інші два цвинтаря.

     



     

    «За картографічними матеріалами, що зберігаються в краєзнавчому музеї на місці будівництва локалізується кладовище початку – середини ХІХ століття. Будь-які інші документи, що свідчили б про місце знаходження тут кладовища – відсутні. Саме на цьому цвинтарі понад 150 років тому були поховані першопоселенці Полтавки та їх нащадки, про що є згадка в публікаціях з історії нашого міста. 

    У нашому музеї зберігаються експонати, що були свого часу зібрані в 1970-их роках директором музею Леонідом Кльосовим з місць зруйнованих поховань поселенців: нумізматика, що датується 1810–1850 роками та кам’яний надгробок у вигляді двоголового орла з поховання 1822 року.

    Зауважу, що під час земляних робіт не було помічено кам’яних надгробків. Скоріш за все це пов’язано з тим, що, можливо, в 1950-1970-х роках верхній шар ґрунту разом з хрестами було вивезено, а територію сплановано.

    Будівельниками під час земляних робіт було виявлено та передано до фондів краєзнавчого музею цеглини з відтисками двоголового орла та вензеля у виг-ляді стилізованої букви «Е». Такого роду цегла виготовлялася в І половині ХІХ століття і постачалася для будівництва в казенних, військових поселеннях. 

    Хотілося, щоб науковцями було проведено обстеження місця виявлених поховань ХІХ століття, як того вимагає закон, відбулася повна ексгумація людських решток, їх перепоховання. Також щоб біля місця виявлених поховань було встановлено пам’ятний знак або капличку для гідного вшанування пам’яті про перших поселенців нашого міста», – мовив Олег Требух.

    Діалог влади та забудовника

    28 вересня відбулася зустріч Баштанського міського голови Олександра Берегового та його заступника Олександра Васильєва із представниками компанії-забудовника.  

    Спільно було оглянуто місце, де виявлено рештки людини. 

     

    Олександр Береговий наголосив, що позиція міської влади наступна: після висновків судово-медичної експертизи потрібно діяти відповідно до чинного законодавства, тобто забезпечення забудовником проведення дослідження території з обов’язковою ексгумацією людських решток (якщо будуть знайдені) та перепоховання їх на діючому кладовищі. Саме це дозволить гідно вшанувати пам’ять земляків-першопоселенців Полтавки-Баштанки, які поховані на цьому місці.

    Міський голова також  рекомендував забудовнику негайно перенести місце в’їзду до будівельного майданчика, адже нині вантажівки рухаються впритул до будівлі Будинку дитячої та юнацької творчості, що призведе до її руйнування. До того ж  директор БДЮТ Людмила Комариста-Кошик розповіла, що 27 вересня вантажівка збила металевий водостік, у результаті чого було пошкоджено покрівлю. Щоправда, будівельники усе одразу відремонтували, але ж де гарантія того, що наступного разу великоваговий автортранспорт не зачепить стіну...

     

    Також О.А. Береговий навів приклади успішної співпраці інших міських рад із великими торговельними мережами – укладено договори соціального партнерства.

    Представники забудовника погодилися із пропозиціями та зауваженнями міської влади: очікують висновки експертизи і, якщо підтвердиться інформація, що рештки людські та з поховання понад століття тому (а не в результаті умисного вбивства у наш час), забезпечать дослідження території, ексгумацію та перепоховання; домовлятимуться із підприємцем з Баштанки щодо надання дозволу для демонтажу огорожі, що біля будівлі колишнього банку, щоб цією дорогою рухалися вантажівки. Разом з міською радою буде узгоджено напрямок руху вантажівок від об’їзної дороги Н-11 до вул. Ярослава Мудрого. Автотранспорт не повинен бути перевантажений, адже крім руйнування асфальту на цій вулиці відбудеться пошкодження підземних інженерних комунікацій. 

     

    Нині будівельні роботи продовжуються, але не на тій ділянці, де виявлено рештки, що схожі на людські.

    За словами власника ринку «Експрес» Артура Григоряна, місце, де нині ведуться будівельні роботи, було територією райспоживспілки, котру у 2006 році придбало приватне підприємство «Експрес» (керівник – А.А. Григорян). Тут було дві будівлі: булочний цех та контора, що знесені, бо планували зробити торговельний комплекс.

    Також було підвальне приміщення, де розміщувалася котельна. Мабуть, біля цієї котельні було встановлено цистерну із пальним. На жаль, частина пального потрапила у ґрунт, котрий 27-28 вересня будівельники активно вивозили на міське сміттєзвалище.

    Будівництво повинно продовжуватися?

    Сьогодні в Інтернеті дехто із жителів Баштанки веде розмову щодо повного припинення будівництва. Але будівельний супермаркет повинен бути у Баштанці – і додаткові робочі місця, і широкий вибір товарів, і знижки та акції, що постійно оголошують великі торговельні мережі.

    Баштанці кажуть, що після відкриття «33 м2» невеликі магазини господарчих товарів збанкрутують, але вони помиляються, адже навіть найменший магазин має свого покупця. Зрештою у місті поряд з «АТБ» та «Копилкою» –  представники великих мереж – успішно ведуть торгівлю дуже багато продуктових магазинів, та й ринок не пустує...

    А щодо проблем, що нині виникли у забудовника, то усе можна вирішити, звісно, в рамках закону. Хіба це лише один випадок у країні, коли  під час будівництва натрапляли на колишній цвинтар? Ні! Можливо ми ще потім  подякуємо (сподіваюся) власникам «33 квадратних метри», що завдяки їм, баш-танці нарешті гідно вшанують пам’ять про наших пращурів та перепоховають їхні рештки на діючому кладовищі. 

    Працівникам міської ради потрібно якнайшвидше зафіксувати стан дороги та  інженерних комунікацій, щоб після завершення будівництва усе було відремонтовано. Звісно, не за кошти міського бюджету...

    Мовою закону

    Згідно статті 24 Закону «Про поховання та похоронну справу»:

    «Про виявлені місця невідомих поховань негайно повідомляються відповідні правоохоронні органи. У разі встановлення відсутності складу кримінального правопорушення виявлені місця невідомих поховань підлягають обстеженню, вивченню та обліку відповідними виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та органами охорони культурної спадщини в порядку, встановленому законодавством.

    На період обстеження та вивчення виявлених місць невідомих поховань виконавчі органи сільських, селищних, міських рад забезпечують охорону їх територій.

    На підставі висновків обстеження та вивчення виявлених місць невідомих поховань органи місцевого самоврядування можуть надавати їм статус кладовища з подальшим упорядкуванням його території згідно із цим Законом.

    Місця невідомих поховань, віднесені в установленому законодавством порядку до об’єктів культурної спадщини, беруть на державний облік і утримують органи охорони культурної спадщини».

    Відповідно статті 31 (охорона місць поховань) цього ж Закону: 

    «Охорону місць поховань забезпечують виконавчі органи сільських, селищних та міських рад.

    Виконання будь-яких будівельних робіт у місцях поховань, на місцевості із залишками слідів давніх поховань, на територіях закритих кладовищ, а також у прилеглих до місць поховань охоронних зонах забороняється

    У разі осквернення могил, місць родинного поховання, навмисного руйнування чи викрадення колумбарних ніш, намогильних споруд та склепів відшкодування матеріальних збитків здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету з наступним їх відшкодуванням за рахунок винних осіб згідно із законом.

    Порядок охорони місць поховань та порядок здійснення пов’язаних із цим витрат визначають виконавчі органи сільських, селищних та міських рад».

    «33 квадратних метри»

    «33 м2» – українська мережа будівельно-господарських супермаркетів та магазинів із загальною торговою площею близько 100 000 м2.

    Станом на червень 2020 року супермаркети «33м2» представлені у наступних населених пунктах:

    – Херсонська область: Генічеськ, Гола Пристань, Каховка, Нова Каховка, Новотроїцьке, Олешки, Скадовськ, Херсон;

    – Миколаївська область: Вознесенськ, Миколаїв, Первомайськ, Снігурівка;

    – Одеська область: Білгород-Дністровський, Чорноморськ, Южне;

    – Запорізька область: Василівка, Токмак;

    – Дніпропетровська область: Жовті Води, Кривий Ріг, Нікополь, Павлоград;

    – Кіровоградська область: Олександрія.

    На середину 2020 року мережа «33м2» нараховує більше 40-ти магазинів. Асортимент мережі «33м2» перевищує 65000 найменувань товарів у наступних товарних групах: сантехніка, будівельні матеріали, інструменти, електрика і декоративне освітлення, посуд, побутова хімія, текстиль, автотовари, побутова техніка, туризм і відпочинок, меблі, двері, товари для дітей, зоотовари та ін. 

    У Баштанці планується будівництво двоповерхового магазину загальною площею 4000 м2.


    Станом на 4 жовтня будівництво продовжувалося:

     



    Зроблено окремий заїзд на будмайданчик, подалі від БДЮТ^


     


    Джерело публікації: https://gazeta-bashtanka.blogspot.com/2021/10/blog-post_22.html
    Категорія: Історія | Опублікував: vagonta (30.10.2021) | Автор: Василь ГОНТА

    ПОШУК за ключовими словами (тегами): будівництво у Баштанці, Голос Баштанщини, знайдені кістки людини, 33 квадратних метри, решки людини
    Всього коментарів користувачів сайту: 0

    Ваш коментар до публікації:
    ComForm">
    avatar
     
     

    НОВІ КОМЕНТАРІ ДО НОВИН ТА СТАТЕЙ сайту Баштанка.НЕТ:

     

    Щоправда, таки декілька ворожих куль прошило стаканчик-кав'ярню...

    Завтра у місті Баштанка відбудеться відкриття пам'ятної дошки Сергію Семеліту.

    На сервісі https://kolobus.com.ua/ можна здійснити безкоштовне бронювання білету з оплатою при посадці і самостійно поїхати вивчати Європу. Це безпечно, адже вони контролюють усі етапи: від створення бронювання до моменту посадки в автобус. Після оформлення квитка з вами звʼяжеться менеджер, щоб підтвердити замовлення.



    Згідно Правил адміністрація сайту не впливає на зміст публікацій і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють у коментарях та блогах.

     

           

    Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz