СКАЗ - це дуже небезпечно!
Ситуація по захворюванню на сказ диких та домашніх тварин на території району залишається напруженою, все частіше реєструються випадки захворювання. В березні місяці цього року на території м.Баштанка зареєстровано випадок сказу у домашньої собаки, яка нанесла укуси 4 особам. Потерпілі своєчасно звернулася за медичною допомогою, госпіталізовані до хірургічного відділення ЦРЛ для проведення курсу профілактичних щеплень.
Щоб не захворіти на сказ - треба знати по перше, що це - заразне невиліковне захворювання. Хворіють на сказ домашні та дикі тварини: собаки, кішки, корови, вівці, свині, лисиці, вовки, єноти, борсуки та інші, а від них може захворіти і людина.
Збудник сказу є вірус, який розмножується і знаходиться в головному і спинному мозку, слинних залозах, виділяється зі слиною хворої тварини. Людина заражається сказом через укуси хворою твариною, а також при ослизненні шкіри, де маються садини або подряпини, іноді невидимі для ока.
Треба знати що захворювання на сказ є смертельним для людини, хворого на сказ, неможливо врятувати, щеплення є єдиним і надійним засобом попередження цього захворювання. Чим раніше від початку нанесення укусу твариною людина звернеться за медичною допомогою і будуть розпочаті профілактичні щеплення, тим більший шанс, що вона не захворіє.
Головним резервуаром сказу є бродячі собаки та коти, яких на територіях населених пунктів щорічно збільшується. Також треба звернути увагу на те, що укуси людей здійснюють собаки домашні, які утримуються без прив’язу, що цим самим створюють небезпечну ситуацію по захворюванню на сказ, для вигулу собак не виділяються майданчики.
Найбільшу загрозу створюють бродячі собаки та бездомні кішки,дикі тварини, особливо лисиці. Сказ у собак проявляється в виді сильного збудження та буйства, вони починають бігати, гублять страх перед людиною, нападають та кусати всіх, які опиняються у них на шляху. Хворі на сказ кішки частіше всього кусають та дряпають обличчя людини.
Встановлено, що вірус сказу знаходиться в слині хворої тварини вже за 10 днів до появи явних ознак хвороби, то ж треба, якщо укус нанесений здоровою на вид твариною, необхідно звернутися до лікаря і почати щеплення. За твариною яка відома нанесла укуси, треба встановити ветеринарний нагляд на протязі 10-15 діб з дня укусу.
Отже. щоб попередити захворювання на сказ потрібно щеплювати своїх тварин проти сказу, виводити їх на прогулянку на короткому повідку у наморднику, домашніх собак утримувати в вольєрах або на прив’ язі.
Мисливцям треба оберігати себе від укусів або попадання слини дикого хижака на шкіру, та від порізів при розтині та свіжувані туші. Кожний мисливець повинен вміти надати собі першу допомогу, при обслинені або укусі твариною; треба негайно промити рану чистою водою або мильним розчином, а потім як можна швидше звернутись до лікаря. Щеплення з єдиним і надійним засобом з попередженням цього захворювання.
Помічник лікаря епідеміолога Баштанського міжрайонного відділу лабораторних досліджень Головченко Т.М. тел. 2-51-59
|