З метою привернення уваги до безпеки праці на виробництві в Україні щорічно 28 квітня проводиться Всесвітній день охорони праці. Відповідно до Закону України від 23.09.1999 року № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» виконання функцій з соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в нашому районі покладено на Баштанське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області. Цього року девіз Всесвітнього дня охорони праці «Захищене і здорове покоління» збігається із завданнями й метою Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею, який відзначають 12 червня.
Кожному громадянину нашої країни, який офіційно працевлаштований, держава гарантує відшкодування шкоди, заподіяної його здоров'ю на виробництві, а у разі загибелі – виплату грошових компенсацій членам його сім'ї. Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», зокрема статтею 50 визначено участь представників Фонду у складі відповідних комісій з розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.Травма на виробництві – прикра подія і велике нещастя, бо зачасту призводять до втрати здоров'я, а іноді життя працівника, які не повернеш ні за які гроші.
...
З метою недопущення травмування працівників, керівникам підприємств, установ необхідно звернути увагу на необхідність проведення навчання з питань охорони праці, що є однією з основних складових профілактики виробничого травматизму.
Порядок проведення навчання з питань охорони праці встановлений Законом України «Про охорону праці» (ст. 18. «Навчання з питань охорони праці») та "Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці"(НПАОП 0.00-4.12-05). Вищезазначений документ регламентує правила навчання з питань охорони праці, яке проводиться з працівниками в процесі трудової діяльності, а також з учнями, курсантами, слухачами та студентами навчальних закладів під час трудового та професійного навчання...
Відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105-XIV (зі змінами та доповненнями), з 1 серпня 2017 року в ході реорганізації шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, створено Фонд соціального страхування України.
На території Миколаївської області реалізацію повноважень Фонду покладено на:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області:
Санаторій-профілакторій «Перемога» (власність Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) розташований в унікальному місці м. Миколаєва в сосновому борі на березі Дніпро-Бузького лиману, запрошує школярів в період літніх канікул на оздоровлення та відпочинок унікального формату.
З метою недопущення травмування працівників, керівникам підприємств, установ необхідно звернути увагу на необхідність проведення навчання з питань охорони праці, що є однією з основних складових профілактики виробничого травматизму.
Порядок проведення навчання з питань охорони праці встановлений Законом України «Про охорону праці» (ст. 18. «Навчання з питань охорони праці») та "Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці"(НПАОП 0.00-4.12-05). Вищезазначений документ регламентує правила навчання з питань охорони праці, яке проводиться з працівниками в процесі трудової діяльності, а також з учнями, курсантами, слухачами та студентами навчальних закладів під час трудового та професійного навчання. Вимоги Типового положення є обов'язковими для виконання усіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, бюджетними установами та суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності та видів діяльності. Нагляд за дотриманням даного Типового положення здійснюють органи державного нагляду за охороною праці...
...
Відповідно до ст. 169 Кодексу законів про працю України та ст. 17 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Згідно Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я від 21.05.2007 № 246 лікарі з гігієни праці за заявою роботодавця проводять визначення категорій працівників, що підлягають періодичному медичному огляду. До заяви роботодавець додає: штатний розпис та протоколи лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях...
...
Травма на виробництві – прикра подія і велике нещастя, бо зачасту призводять до втрати здоров'я, а іноді життя працівника, які не повернеш ні за які гроші. Обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України – допомагати людям, які одержали трудове каліцтво або професійні захворювання, забезпечити їм гідне життя...
Одним з індикаторів розвитку суспільства є стан здоров’я населення, зокрема працюючого. За станом здоров’я окремої людини стоїть якість трудових ресурсів держави, продуктивність праці та обсяг валового внутрішнього продукту.
Психосоціальні ризики та стрес на робочому місці є одними з найскладніших питань у сфері охорони праці та здоров’я, актуальність яких загальновизнана для всіх країн, професій та працівників.
Стрес – фізична та емоційна реакція організму, яка виникає тоді, коли посадові обов’язки не відповідають здібностям, ресурсам і потребам працівника. Стрес на робочому місці не є виключно негативним явищем, проте надмірності (сильний, тривалий, регулярний) неприпустимі.
За офіційними даними EU-OSHA близько половини працівників у ЄС працюють в умовах стресу, а зростання кількості порушень, пов’язаних зі стресом на робочому місці, зумовлено поширенням гнучких і нестабільних форм зайнятості (72 % загальної кількості респондентів), надмірним навантаженням працівників (66 %), а також такими явищами, як моральне та фізичне насилля (59 %)...
...
В зв’язку зі змінами в законодавстві страхувальникам з січня 2016 року скасовується надання до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Баштанському районі Миколаївської області відомість розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності за формою згідно з додатком 3 до Порядку віднесення страхувальників до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду їх економічної діяльності та проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний), затвердженого постановою правління Фонду від 30 листопада 2010 року за №30, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2010 року за №1337/18632 (із змінами).